http://zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_990/GJ__zycieczestochow_1000x70.png
10.08
Nie zapomnij o pielęgnacji skóry
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_10617/nie-zapomnij-o-pielegnacji-skory_1_705888178101209.jpg

O skórę powinniśmy dbać przez cały rok, jednak latem należy się jej szczególna pielęgnacja. W tym okresie bowiem nasze ciało narażone jest na działanie wielu niekorzystnych czynników. Promieniowanie UV, utrata dużej ilości wody to tylko niektóre zagrożenia dla skóry. Z drugiej jednak strony działanie promieni słonecznych niesie ze sobą pozytywne skutki dla ciała. Jak zatem dbać o nie latem? Na ten temat rozmawialiśmy z Dorotą Bojanek, właścicielką salonu Blue Kosmetologia Estetyczna & Cafe w Częstochowie.

 

Dominika Niemczyk: Lato w pełni. Wiele osób w najbliższym czasie wyjedzie na zasłużone wakacje. Jak zatem przygotować skórę na ekspozycję słoneczną przed urlopem?

Dorota Bojanek: Przed urlopem powinniśmy szczególnie zadbać o skórę, aby była ona przygotowana na ekspozycję słoneczną. Najprostszą i najszybszą metodą jest wizyta w  gabinecie kosmetycznym. Zabiegi skomponowane są tak, aby nie tylko dogłębnie oczyścić i wypielęgnować skórę, ale również zadbać o jej nawilżenie. Działanie takie spowoduje że kiedy będziemy nakładać makijaż, kram z filtrem na twarz lub ciało, będzie ona gładka, a opalenizna równomierna. 

D.N.: Jeśli chodzi o zabezpieczenie się przed szkodliwym działaniem promieni UV w zależności od karnacji, to jak powinno to wyglądać?

D.B.: Przede wszystkim przed słońcem powinniśmy osłaniać się odzieżą oraz kremami z filtrem SPF. Dobór filtrów jest jednak kwestią bardzo indywidualną, ponieważ każda osoba zupełnie inaczej reaguje na słońce. Bez względu jednak na wrażliwość skóry na początek urlopu pacjentom polecam filtr nie mniejszy niż SPF 35. Niezmiernie istotną kwestią jest również regularna aplikacja kremu z filtrem w ciągu dnia. Czynność tę powinniśmy powtarzać minimum co 3 godziny, gdy przebywamy na słońcu. Warto również zwrócić uwagę na markę kremu, jaki chcemy kupić. Najlepiej po zakup takich  produktów wybrać się do gabinetu kosmetycznego lub do apteki.

D.N.: Podobno w czasie upałów tracimy 1,5 litra wody. Jak uzupełniać tę wodę, jak nawilżać skórę? 

D.B.: Najlepiej pić dużo napojów, aby uzupełniać to, co tracimy. Dobrze jest sięgać po wodę z mineralną, żeby dostarczyć do organizmu składniki mineralne. Dodatkowym źródłem nawodnienie mogą być również świeże owoce.

D.N.: Jak możemy pielęgnować skórę domowymi sposobami. Jakie kosmetyki możemy przygotować sobie sami? 

D.B.: Prostym domowym sposobem możemy stworzyć własny peeling. Wystarczy dodać do cukry kilka łyżek oliwy z oliwek oraz niewielką ilość olejku eterycznego. Kosmetyk taki niezwykle nawilży oraz wygładzi skórę. 

D.N.: Jakie kremy należy stosować latem?

D.B.: Jest to zależne torodzaju cery. Ale warto raczej postawić na nawilżanie, na kremy o delikatnej konsystencji, które łatwo się wchłaniają. Osoby, które mają tendencję do przebarwień posłonecznych, powinny oczywiście stosować kremy z filtrem UV. O dobór właściwego kosmetyku warto poprosić specjalistę – dermokonsultantkę w aptece lub kosmetologa w salonie urody.
D.N.: Czy istnieją pozytywne aspekty działania promieni słonecznych?

D.B.: Tak, istnieje nawet terapia słońcem (helioterapia). Doskonale pomaga przy leczeniu łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, a także zmianach trądzikowych. Słońce bardzo dobrze wpływa również na nasz układ nerwowy – pod jego wpływem poprawia się znacząco nasza kondycja psychiczna. 

D.N.: Dziękuję bardzo za rozmowę i poświęcony czas.

 

Dominika Niemczyk, zdj. arc
facebook
pogoda