http://zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_990/GJ__zycieczestochow_1000x70.png
11.08
Zbadaj kleszcza u specjalisty
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_10618/zbadaj-kleszcza-u-specjalisty_1_1478587615101637.jpg

Borelioza, babezjoza, kleszczowe zapalenie mózgu - m.in. takimi chorobami mogą zarazić nas kleszcze. Atakują w lasach, na łąkach oraz w miastach. Kleszcza wbitego w skórę należy jak najszybciej usunąć. Można to zrobić samodzielnie lub z pomocą lekarza. Kleszcza można także zbadać na obecność choroby w specjalistycznym laboratorium.

Kleszcze są roznosicielami szeregu niebezpiecznych chorób. Wiele gatunków przenosi pierwotniaki, bakterie lub wirusy powodujące zachorowania ludzi. Najczęściej spotyka się jednak przypadki boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu.

Aby uniknąć "spotkania" z kleszczem na spacer do lasu, parku czy na łąki należy zakładać jasne ubrania z rękawami, długie spodnie, czapkę, spryskać się środkami odstraszającymi owady, a po powrocie do domu dokładnie obejrzeć całe ciało - skórę na głowie, uszy, nogi, ręce, pachwiny itd. Należy także trzymać się z dala od miejsc, w których kleszcze szczególnie lubią przebywać, np. w wysokich trawach, w gęstych krzakach.

Kiedy zauważymy kleszcza w naszym ciele musimy usunąć go w całości - szczypcami przy samej skórze wyciągamy energicznym ruchem (nie obracamy) lub smarujemy benzyną albo bierzemy na lasso (specjalne żyłki kupujemy w aptece). Gdy sami nie jesteśmy w stanie go wydobyć musi nam pomóc lekarz.

Usuniętego z ciała kleszcza można zbadać na boreliozę (160 zł) m.in. w laboratorium przy ul. Kościuszki 9 i w laboratorium szpitalnym przy ul. Mirowskiej 15. Pozwala to stwierdzić, czy kleszcz jest nosicielem i czy pacjent musi przyjąć antybiotyk.

Nie każde ukąszenie kleszcza jest jednak niebezpieczne. Konsultacja specjalisty jest wymagana, jeżeli pojawiają się niepokojące objawy np: 7 do 14 dni po ukąszeniu kleszcza pojawiają się objawy grypopodobne: gorączka powyżej 38°C, zmęczenie, ból głowy, ból pleców i kończyn, kaszel, katar, objawy żołądkowo jelitowe, utrata łaknienia, nudności - mogą to być objawy pierwszego etapu kleszczowego zapalenia mózgu; w okolicy ukłucia pojawił się rumień; pojawiają się inne niepokojące objawy np. ze strony układu nerwowego nawet po kilku tygodniach od ukąszenia. Warto także zrobić sobie test przesiewowy Elisa lub potwierdzający Western blot na boreliozę. W Laboratorium Mikrobiologicznym WSS przy ul. Bialskiej pierwszy kosztuje 50 zł, drugi 100 zł.

 

bea, zdj. arc
facebook
pogoda