http://zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_990/GJ__zycieczestochow_1000x70.png
16.03
Muminki w teatrze
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_64382/muminki-w-teatrze_1_794789151151544.JPG

Teatr im. Adama Mickiewicza zaprasza na kolejną premierę. Tym razem sztuka skierowana jest przede wszystkim do widzów najmłodszych. Na scenie pojawią się bowiem... Muminki.

 

Reżyserem spektaklu jest Igor Gorzkowski. - Zrealizował on już jedną historię z cyklu powieści Tove Jansson w swoim teatrze - "Listopad w Dolnie Muminków". Igor nie chciał jednak jej powtarzać. Wybrał więc nową historię - "Kometa nad Doliną Muminków" - mówi Robert Dorosławski, dyrektor częstochowskiego teatru.

Życie w Dolinie Muminków jest szczęśliwe i spokojne. Bohaterowie spacerują po okolicy, nurkują w morzu, bawią się oraz zbierają perły. Sielankę zakłóca informacja o zbliżającej się w kierunku ziemi wielkiej komecie! Tylko jak ona wygląda? Jaki ma kolor i kształt? Kiedy dotrze? Muminek i Ryjek podejmują odważą decyzję: żegnają się z rodzicami i na tratwie wyruszają do Gór Samotnych. Chcą odnaleźć tajemnicze obserwatorium oraz porozmawiać z profesorem. Przecież on wszystko wie i na pewno zna odpowiedzi na nurtujące ich pytania! Ich wyprawa jest pełna niesamowitych przygód. Pełni entuzjazmu mali bohaterowie dzielnie pokonują przeszkody, aby w końcu dotrzeć do wyznaczonego celu. - Realizacja tego tytułu to było duże wyzwanie. Sama autorka pisze o tej części sagi, że jest to właściwie książka przygodowa - zaznacza Igor Gorzkowski. - Głównym motywem jest przecież podróż. W trakcie wyprawy pełnej przygód poznajemy postacie, które po raz pierwszy pojawiają się w sadze, a później stają się postaciami kultowymi - kawosza Włóczykija, znawcę wodnych owadów Paszczaka oraz urocze rodzeństwo Migotków. Poza tym mamy mnóstwo atrakcji i niebezpieczeństw. Szukamy teatralnych ekwiwalentów tych literackich sytuacji, żeby móc oddziaływać na wyobraźnię odbiorców. Sugerujemy więc pewne sytuacje, a nie odzwierciedlamy je, jak to ma miejsce w formie filmowej - podkreśla reżyser. Jak zaznacza, "Kometa nad Doliną Muminków" to spektakl w otwartej formule, dla widzów w każdym wieku. - Myślę, że każdy odnajdzie w nim coś dla siebie - i dzieci, i młodzież, i dorośli. To przecież bardzo mądra książka. Tytułowa kometa to pewnego rodzaju zagrożenie, które nie do końca możemy zdefiniować. Główne postacie muszą się z nim oswoić. Rozwiązaniem jest ich podróż. Wniosek nasuwa się od razu - zagrożeń nie można izolować - trzeba o nich rozmawiać i oswajać się z nimi - podsumowuje.

Jak zakończy się wędrówka małych przyjaciół? Czy bohaterowie zdołają uratować rodzinną dolinę? O tym przekonamy się oglądając spektakl. Premierę zaplanowano na sobotę (18.03.) na godzinę 17.00. Na scenie wystąpi: Agata Ochota -Hutyra, Marta Honzatko, Bartosz Kopeć, Waldemar Cudzik, Sebastian Banaszczyk, Michał Kula, Adam Hutyra, Małgorzata Marciniak oraz Agnieszka Łopacka.

 

kg, zdj. kg
facebook
pogoda