http://zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_990/GJ__zycieczestochow_1000x70.png
17.03
Kolanus wśród najlepszych na świecie
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_64396/kolanus-wsrod-najlepszych-na-swiecie_1_1930873311104316.jpg

Częstochowianin Krzysztof Kolanus znalazł się wśród najlepszych na świecie skoczków w stałej stawce Red Bull Cliff Diving. Dotąd startował w tej serii z "dziką kartą".

Dziewiąty sezon Światowej Serii Red Bull Cliff Diving powraca z sześcioma globalnymi przystankami stanowiącymi otwarte mistrzostwa 2017, gwarantując jeszcze ostrzejszą rywalizację. Seria wyruszy w podróż w czerwcu po znanych i nieznanych wodach Europy i Ameryki Północnej, by finalnie dotrzeć do nowej lokalizacji w Ameryce Południowej, gdzie w październiku poznamy tegorocznego mistrza i mistrzynię. Częstochowianin Krzysztof Kolanus, jedyny Polak startujący w serii, po raz pierwszy w tym sezonie znajdzie się w stałej stawce śmiałków. W ubiegłym sezonie jako zawodnik startujący z "dziką kartą" zajął 12. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Pierwsze w sezonie skoki z wysokości niemal trzykrotnie większej niż w przypadku konkursów olimpijskich zostaną oddane w otoczeniu irlandzkiej dzikiej natury przy baśniowym Serpent's Liar na wyspie Inis Mór w archipelagu Aran. Z niemal idealnie kwadratowego, naturalnego basenu na krańcu Europy, Światowa Seria przeniesie się do klasycznej lokalizacji - fenomenalnych skał wyspy São Miguel należącej do portugalskich Azorów, gdzie diverzy będą skakać wprost z wulkanicznych klifów. W połowie lipca droga do platformy prowadzić będzie przez prywatny salon nad brzegiem Adriatyku w Polignano a Mare na samym południu Włoch.

Po letniej przerwie Światowa Seria powróci do Teksasu, gdzie we wrześniu spektakularną sceną dla diverów będą dwa strzeliste klify zwane Hell's Gate na jeziorze Possum Kingdom. Po rywalizacji na ogromnym zbiorniku wodnym w USA na zawodników czekać będzie przedostatni przystanek sezonu oraz chłodna woda pod Starym Mostem w Mostarze w Bośni i Hercegowinie, gdzie oddawanie skoków z dużych wysokości stanowi wielowiekową tradycję. W październiku cliff divingowa elita dotrze do zupełnie nowej lokalizacji na południu Chile. Podczas pierwszych w historii zawodów przy wodospadzie Riñinahue, otoczonym przyprószonymi śniegiem wulkanami, Trofeum Króla Kahekili powędruje w ręce mistrzów Światowej Serii 2017.

W zeszłym roku poprzeczka poszła w górę, czego dowodem była zaskakująco wysoka liczba zwycięzców poszczególnych konkursów mężczyzn, więc tegoroczny sezon może okazać się najbardziej wyrównanym w historii Red Bull Cliff Diving. Choć oczy wszystkich zwrócone są na sześciokrotnego mistrza Gary'ego Hunta z Anglii, szansę na zwycięstwo ma każdy.

Kalendarz Światowej Serii Red Bull Cliff Diving 2017
24 czerwca - Inis Mór, Irlandia
9 lipca - São Miguel, Azory, Portugalia
23 lipca - Polignano a Mare, Włochy
3 września - Texas, USA
16 września - Mostar, Bośnia i Hercegowina
21 października - Lago Ranco, Chile

 

KR, zdj. arc
facebook
pogoda