http://zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_990/GJ__zycieczestochow_1000x70.png
09.08
Spowodował wypadek, w którym zginęła 16-latka
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_69412/spowodowal-wypadek-w-ktorym-zginela-16latka_1_999755587113557.JPG

W Sądzie Rejonowym w Częstochowie zapadł wyrok w sprawie spowodowania wypadku drogowego, w którym zginęła 16-latka. 21-letni Jakub S. został skazany na karę dziesięciu lat więzienia. Sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Jednocześnie zasądził też - na rzecz rodziców pokrzywdzonej Julii M. - nawiązkę w kwocie po 20.000 zł.

Przypomnijmy, 15 października ubiegłego roku Jakub S. wraz Piotrem Ś. udali się motocyklami z Aleksandrii do Konopisk. Tam Jakub S. zabrał na motocykl 16-letnią Julię M., z którą wcześniej umówił się telefonicznie. Około godz. 19.40 jadąc ulicą Sportową, w trakcie wyprzedzania z nadmierną prędkością motocykla Piotra Ś., nie zachował szczególnej ostrożności i utracił panowanie nad pojazdem. W wyniku tego doprowadził do poślizgu motocykla i wywrócenia go na jezdnię w kierunku bariery energochłonnej. W trakcie zdarzenia pasażerka pojazdu odniosła poważne obrażenia głowy, skutkujące jej zgonem.

Jakub S. uciekł z miejsca wypadku, nie udzielając pokrzywdzonej pomocy. Pojechał do mieszkania znajomego -Cezarego K. - w Konopiskach. - Następnego dnia do tego mieszkania przybyli policjanci z zapytaniem, czy przebywa w nim Jakub S. - mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. - Cezary K. zaprzeczył i przytrzymując drzwi, uniemożliwiał funkcjonariuszom wejście do wewnątrz. Po użyciu siły fizycznej policjanci weszli do lokalu, gdzie zatrzymali poszukiwanego Jakuba S. - relacjonuje prokurator Ozimek.

W postępowaniu ustalono, że motocykl Jakuba S. nie był sprawny technicznie i nie spełniał warunków dopuszczenia do ruchu, a jego kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.

Bezpośrednio po zatrzymaniu od Jakuba S. pobrano krew, celem przeprowadzenia badań toksykologicznych. Na podstawie opinii biegłego z zakresu toksykologii ustalono, że w chwili zdarzenia Jakub S. znajdował się pod wpływem marihuany.

W śledztwie prokurator przedstawił Jakubowi S. zarzut spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego pod wpływem marihuany i ucieczki z miejsca zdarzenia. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Jakub S. przyznał się do przestępstwa spowodowania wypadku drogowego, zaprzeczając jednocześnie, że w jego chwili był pod wpływem alkoholu i marihuany. Stwierdził także, że po spowodowaniu wypadku pił alkohol i zażywał narkotyki.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie. Jakub S. był w przeszłości karany za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Przeciwko Cezaremu K. prokurator skierował akt oskarżenia o przestępstwo utrudniania postępowania karnego, polegające na ukrywaniu w swoim mieszkaniu sprawcy wypadku drogowego. Cezary K. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa, które jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Prokuratura Rejonowa w Częstochowie skierowała także akt oskarżenia przeciwko Piotrowi Ś., dotyczący prowadzenia motocykla w stanie nietrzeźwości. W wydychanym powietrzu stwierdzono u niego ok. 1,5 promila alkoholu.

W wydanym wyroku sąd uznał, że brak jest jednoznacznych dowodów wskazujących, że w chwili wypadku oskarżony Jakub S. znajdował się pod wpływem narkotyków, gdyż krew do badań została pobrana kilkanaście godzin od zdarzenia.

W mowie końcowej prokurator wnosił o wymierzenie Jakubowi S. kary 12 lat pozbawienia wolności. Prokuratura Rejonowa w Częstochowie, która w tej sprawie skierowała akt oskarżenia, złoży wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku (tzw. zapowiedź apelacji).

kg
facebook
pogoda