http://zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_990/GJ__zycieczestochow_1000x70.png
11.08
Seniorze! Bądź bezpieczny
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_69428/seniorze-badz-bezpieczny_1_1517768077085318.JPG

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie, we współpracy z Komendą Miejską Policji, rozpoczął akcję informacyjną "Bądź bezpieczny, seniorze". Jej celem jest zwrócenie uwagi na oszustów, próbujących wyłudzić pieniądze od osób starszych.

- Oszuści działają na różne sposoby, na przykład wykorzystując metodę "na wnuczka" lub podając się za pracowników policji, administracji, wodociągów czy ośrodków pomocy społecznej. Niestety, w wyniku takich działań seniorzy tracą często wszystkie swoje oszczędności - mówi mł. insp. Dariusz Atłasik, p.o. Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie.

Tylko w ubiegłym roku 37 osób starszych padło ofiarami oszustów tracąc oszczędności swojego życia. W tym roku odnotowano już 17! Stąd pomysł kolejnej inicjatywy społecznej, która ma zapobiec wielu podobnym zdarzeniom i lepiej chronić seniorów przed oszustami i manipulacją. - Chcemy przede wszystkim przedstawić problem. Z natury jesteśmy łatwowierni, chętni do rozmowy i niesienia pomocy. To wykorzystywane jest przez oszustów - podkreśla Paweł Konieczny, prezes ZGM. W najbliższym czasie do tysięcy lokatorów zasobów komunalnych trafi 1000 plakatów przygotowanych przez Komendę Miejską Policji. Pojawią się one również w instytucjach miejskich oraz środkach komunikacji. Na plakatach znajdują się najważniejsze informacje dotyczące sposobów działania oszustów, a także numery telefonów alarmowych, pod którymi można uzyskać pomoc. Poza akcją plakatową, w częstochowskich rozgłośniach radiowych pojawią się spoty informacyjne, a w internecie -spoty filmowe. Na tym jednak nie koniec. - Wytypowaliśmy 300 mieszkań, do których we wrześniu zapukają pracownik administracji ZGM, dzielnicowy oraz ewentualnie pracownik pomocy społecznej. Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób, które mogą być narażone na tego typu oszustwo - twierdzi Paweł Konieczny. Akcję wspiera również prezydent Częstochowy. - Chcemy, by nasi seniorzy byli bezpieczni. W Częstochowie żyje ponad 40 tysięcy osób po 65. roku życia. Z myślą o nich realizujemy wiele działań: funkcjonuje m.in. Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów i kluby Senior+, realizujemy dedykowane im programy zdrowotne i zajęcia rekreacyjne, mamy Kartę Seniora i Kawiarenkę dla Seniora, rozpoczynamy program teleopieki. Chcemy też działać prewencyjnie, by jak najwięcej osób starszych uniknęło zagrożeń - podkreśla prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Spot informacyjny dostępny jest pod adresem:

www.youtube.com/watch?v=pwiVWeRdesg&feature=youtu.be

 

kg, zdj. kg
facebook
pogoda