http://zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_978/GJ_ZycieCzestochow_1000x70.png
22.06
Park na Lisińcu przejdzie metamorfozę
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_68944/park-na-lisincu-przejdzie-metamorfoze_1_1110596435145230.JPG

W lipcu powinien zostać rozstrzygnięty przetarg na rewitalizację parku Lisiniec. Ma on się stać miejscem wypoczynku i rekreacji dla częstochowian. Zbudowany zostanie między innymi pawilon plażowy z zapleczem gastronomicznym i tarasem widokowym. Swoje oblicze zmieni również sama plaża.


-
Parki Lisiniec to miejsce, które spędza nam sen z powiek. Od dawna czynimy starania o to, aby jak najlepiej je zagospodarować - twierdzi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Do tej pory uporządkowano zieleń, zbudowano ścieżki spacerowe, postawiono ławki i kosze, zamontowano pomost i uruchomiono wypożyczalnię sprzętu pływającego, a także urządzono plażę. W ramach budżetu obywatelskiego powstał skate park i plac zabaw dla dzieci. Dzięki prywatnym firmom można też korzystać z kortów tenisowych, wake-parku, pola do mini-golfa oraz - od niedawna - z parku linowego oraz mini-gokartów. Miasto zamierza dalej inwestować w to miejsce. - Prace projektowe dotyczące rewitalizacji parku Lisiniec trwały dość długo. Zmienialiśmy różne elementy, dokładaliśmy kolejne - zdradza prezydent. Ostatecznie jednak udało się wypracować projekt. - Chcieliśmy, żeby powstał pawilon, który będzie spełniał wiele funkcji i zawierał elementy, których dzisiaj brakuje. Będzie więc kawiarenka oraz taras widokowy. Do tego chcieliśmy wprowadzić odrobinę cywilizacji w postaci dróg, parkingów, ścieżek, zieleni zorganizowanej itd. Zmieni się również wygląd samej plaży. Chcemy tymi działaniami wydobyć naturalne piękno i doprowadzić do tego, aby częstochowianie na nowo odkryli park Lisiniec. Mamy nadzieję, że niedługo stanie się on centrum kulturalno-rozrywkowym - podkreśla prezydent.

W lipcu powinien zostać rozstrzygnięty przetarg na rewitalizację tego miejsca. - Prace rozpoczną się w tym roku - zapewnia Michał Konieczny, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM Częstochowy. - Z robotami na plaży, które potencjalnie przeszkadzają plażowiczom, wykonawca będzie mógł ruszyć po 15 września. Powinny one zostać zrealizowane do 1 czerwca przyszłego roku, czyli przed rozpoczęciem kolejnego sezonu przez plażowiczów. Wcześniej natomiast mają rozpocząć się prace, które nie powinny przeszkadzać w korzystaniu z parku - mówi Konieczny. Zakres prac w ramach realizacji zadania obejmie m.in.:

- budowę parkingu (na ok. 130 pojazdów), wjazdu i wejścia na teren parku (od strony ul. Toruńskiej), placów, ciągów pieszych i komunikacyjnych oraz ścieżek rowerowych;

- budowę budynku usługowego - pawilonu plażowego z zapleczem gastronomicznym i tarasem widokowym - dla korzystających z kąpieliska przy zbiorniku "Adriatyk", plaży i wszelkich elementów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej zlokalizowanej w parku; budynek będzie wyposażony w węzeł higieniczno-sanitarny oraz pomieszczenia dla ratowników; dla jego potrzeb zostanie także zbudowana infrastruktura techniczna;

- rozbudowę plaży oraz przebudowę i umocnienie nabrzeża; w wyniku tego zmieni się obrys zbiornika - brzeg zostanie przesunięty w celu powiększenia wydzielonego akwenu kąpielowego; nad kanałem powstanie kładka o konstrukcji żelbetowej, a nad brzegiem - pomosty wodne i lądowe z drewna i kompozytu;

- wieżę obserwacyjną, która ułatwi pracę ratownikom;

- teren będzie monitorowany i na nowo oświetlony;

- kolejne elementy małej architektury - dodatkowe ławki i kosze, a nasadzenia nowych drzew i krzewów sprawią, że teren zyska też zieleń urządzoną.

Całość inwestycji związana z pierwszym etapem rewitalizacji ma być sfinalizowana do 15 października 2018 roku. W kolejnym etapie planuje się m.in. pełną rewitalizację otoczenia zbiornika Bałtyk. - Plany mamy bardzo szerokie. Ciężko jednak rozmawiać o szczegółach, bo temat jest wciąż żywy i wiele może się zmienić - podsumowuje Paweł Niedzielski ze Studia V13. 

kg
facebook
pogoda