http://zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_978/GJ_ZycieCzestochow_1000x70.png
08.06
Podbili Amerykę
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_68823/podbili-ameryke_1_1505272915152046.jpg

Studenci Politechniki Częstochowskiej zajęli drugie miejsce podczas zawodów łazików marsjańskich w USA.

Międzynarodowe zawody University Rover Challenge odbyły się na początku czerwca w okolicach bazy marsjańskiej na pustyni w stanie Utah. Podczas trzech dni zmagań, łaziki skonstruowane przez 36 drużyn z całego świata, musiały wykonać szereg zadań - m.in. badanie próbek ziemi, pomoc astronautom w terenie, dostarczenie wózka do szafy sterowniczej, tankowanie agregatu prądotwórczego, czy przejazd wyznaczoną trasą oraz zatrzymanie się w wyznaczonym miejscu. Za każde zadanie łaziki otrzymywały punkty. Po zakończeniu wszystkich konkurencji, okazało się, że częstochowska drużyna PCz Rover Team zdobyła około 330 punktów, co dało jej drugie miejsce. Pierwsze miejsce wywalczyli amerykańscy studenci z Missouri University of Science and Technology, a trzecie Amerykanie z Brigham Young University.

- Przy ogłoszeniu wyników byliśmy w szoku. Nie liczyliśmy na drugie miejsce, choć przez całe zawody łazik nas nie zawiódł i nie musieliśmy nic w nim poprawiać. Dowiedzieliśmy się, że organizatorzy uważają nas za bardzo solidny zespół. To były fantastyczne 3 dni zawodów zakończone jeszcze lepiej niż mogliśmy sobie tylko pomyśleć - cieszyli się częstochowianie po zakończeniu rywalizacji.

Drugie miejsce drużyny Politechniki Częstochowskiej nie był jedynym sukcesem polskiej ekipy. Czwarte miejsce zdobył łazik skonstruowany przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego, a piąte wywalczyła ekipa Politechniki Wrocławskiej.

kg, zdj. UM Cz-wa
facebook
pogoda