Rocznica egzekucji zakładników w Gnaszynie

27.04.2020

Rocznica egzekucji zakładników w Gnaszynie

24 kwietnia 1944 roku Niemcy dokonali egzekucji dziesięciu Polaków w Gnaszynie. Skazano ich na śmierć, bo nikt nie ujawnił nazwisk tych, którzy udzielali pomocy partyzantom. Władze miasta symbolicznie upamiętniły to wydarzenie. Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny oraz zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy Ryszard Stefaniak złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscu egzekucji.

W 1944 roku szubienicę ustawiono na wzgórzu, a wokół niej niemieccy żandarmi zgromadzili mieszkańców Gnaszyna (dziś dzielnicy Częstochowy) i okolicznych wsi. To od nich żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego niejednokrotnie otrzymywali wsparcie. Gestapowcy byli niezwykle perfidni, zmuszali osoby wybrane z tłumu do zakładania skazańcom pętli na szyję…
Nikt z Polaków obecnych przy egzekucji nie znał tych mężczyzn, byli mieszkańcami innego regionu. Ich ciała wywieziono w nieznane miejsce.

Mieszkańcy Gnaszyna jednak na zawsze zapamiętali to tragiczne wydarzenie i 10 niewinnych zakładników, którzy tu stracili swoje życie. W miejscu kaźni stanął krzyż z pamiątkową tablicą, a uliczce odbiegającej od krzyża na wschód, nadano imię 10 Zakładników.

Ryszard Stefaniak złożył też wiązankę kwiatów przy tablicy upamiętniającej Weronikę Plucińską, nauczycielkę w Publicznej Szkole Powszechnej w Kawodrzy Górnej w latach 1933-43, aresztowaną przez Gestapo i zamordowaną w KL Auschitz w 1943 roku. Tablica znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 47.

  • oprac. kg
Najnowsze artykuły