http://zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_990/GJ__zycieczestochow_1000x70.png
05.09
Rolnicza stolica Polski
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_59179/rolnicza-stolica-polski_1_1491282863115515.JPG

Ponad 50 tysięcy osób z całej Polski wzięło udział w Jasnogórskich Dożynkach. Do częstochowskiego sanktuarium przybyli najwyżsi dostojnicy państwowi, przedstawiciele administracji samorządowej, organizacji rolniczych i parlamentarzyści. Nie zabrakło także prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ogólnopolskim uroczystościom dożynkowym tradycyjnie towarzyszyła XXV Krajowa Wystawa Rolnicza oraz XVII Dni Europejskiej Kultury.

Co roku, w pierwszą niedzielę września rolnicy z całej Polski pielgrzymują na Jasną Górę dziękując Bogu za plony i prosząc o błogosławieństwo na nowy zasiew. Okazją do wdzięczności był w tym roku również jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, 35. rocznica Dożynek Jasnogórskich oraz 35 lat działalności Koła Gospodyń Wiejskich. W niedzielę (4.09.) od samego rana na plac przed szczytem przybywały delegacje z wieńcami żniwnymi. O godzinie 11.00 rozpoczęła się msza święta, której przewodniczył abpa Wojciech Polak, Prymasa Polski. Do częstochowskiego sanktuarium przybyli najwyżsi dostojnicy państwowi, przedstawiciele administracji samorządowej, organizacji rolniczych i parlamentarzyści. - My Polacy dobrze wiemy, czym jest wartość ziemi i rolnictwa. Nasi przodkowie z miłością i szacunkiem uprawiali i bronili każdego metra polskiej ziemi - przypomniał Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi. W uroczystościach na Jasnej Górze wziął udział również prezydent kraju, Andrzej Duda. - Drodzy rolnicy przybyli tutaj na Jasną Górę do stóp Matki Boskiej Częstochowskiej, naszej Czarnej Madonny, by podziękować. I ja też przybyłem tutaj, aby podziękować Matce Najświętszej za opiekę nad naszą Ojczyzną, za opiekę nad wami, za kolejne plony, które przynoszą naszemu państwu i naszemu społeczeństwu polscy rolnicy. Przybyłem modlić się o dobry następny rok, o rok dobrych plonów, o rok mądrych i roztropnych rządów - mówił do zebranych. - Chciałem wam podziękować również za to, kim i jacy jesteście, że jesteście tymi, którzy przechowują przez dziesięciolecia, przez stulecia w swoich rodzinach naszą polską tradycję, że wychowujecie dzieci w naszej wierze katolickiej, że wychowujecie je w naszej tradycji, w naszej kulturze, że to właśnie na polskiej wsi ta kultura jest przechowywana, pielęgnowana, ogromnie za to dziękuję - dodał.

Ogólnopolskim uroczystościom dożynkowym na Jasnej Górze tradycyjnie towarzyszyła XXV Krajowa Wystawa Rolnicza oraz XVII Dni Europejskiej Kultury. 3 i 4 września Częstochowa zmieniła się w rolniczą stolicę Polski. Częstochowskie dożynki przyciągnęły do naszego miasta tysiące osób z całej Polski. Odwiedzający mogli degustować wiejskie przysmaki, śląskie specjały, kupić ludowe rękodzieło i zetknąć się ze sztuką inspirowaną przez polską wieś. Tradycyjnie zostały zaprezentowane maszyny rolnicze, także te zabytkowe. Nie zabrakło wystawy drobnego inwentarza, targów pszczelarskich, stoisk związanych z odnawialnymi źródłami energii, promocją turystyki wiejskiej czy rolnictwem ekologicznym. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też gospodarstwa edukacyjne - nowy trend funkcjonujący przy gospodarstwach rolnych. Organizatorem Wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, współorganizatorem - Urząd Miasta Częstochowy, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Imprezy towarzyszące przygotowali natomiast: Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater", Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, Muzeum Częstochowskie oraz Agencja Rynku Rolnego.

kg
facebook
pogoda