http://zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_978/GJ_ZycieCzestochow_1000x70.png
07.04
W stuletnią rocznicę śmierci
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_64629/w-stuletnia-rocznice-smierci_2_174612100131029.JPG

W związku z obchodami setnej rocznicy śmierci doktora Władysława Biegańskiego, na cmentarzu Kule, przy grobie "Częstochowianina stulecia" odsłonięto tablicę poświęconą jego pamięci.

W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczyli przedstawiciele władz kościelnych i samorządowych, Towarzystwa Lekarskiego Samorządowego, straży miejskiej oraz mieszkańcy miasta. Zgromadzeni oddali hołd częstochowskiemu lekarzowi oraz złożyli wiązanki kwiatów.

W tym roku przypada 160. rocznica urodzin i setna rocznica śmierci doktora Władysława Biegańskiego. Był znakomitym lekarzem, etykiem, filozofem i działaczem społecznym. W Częstochowie pracował przez blisko 35 lat. Angażował się w liczne przedsięwzięcia, które były związane nie tylko z jego zawodową pracą. Inicjował życie społeczne, gospodarcze, kulturalne, ruch turystyczny i oświatę. Był twórcą Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, współzałożycielem oddziałów Towarzystwa Higienicznego, Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Biblioteki Miejskiej, autorem licznych artykułów i rozpraw; stworzył podręczniki poświęcone logice medycznej i etyce lekarskiej.

Częstochowianie darzą doktora Biegańskiego wyjątkowym szacunkiem. Jest patronem Miejskiej Biblioteki, którą współtworzył, a także szpitala, najważniejszego placu miasta przy którym stoi m.in. ratusz, nagród Prezydenta Miasta w dziedzinie ochrony zdrowia, a od 9 lat zasiada na ławeczce w Alei Najświętszej Maryi Panny.

O popularności jaką się cieszy wśród mieszkańców, świadczy fakt, że kilka lat temu wybrali go "Częstochowianinem stulecia". Polski Senat podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Władysława Biegańskiego.

Władysław Biegański spoczywa na cmentarzu Kule - tuż przy głównym wejściu. Wraz z nim spoczywają jego żona Mieczysława i córka Halina.

7 kwietnia wieczorem w Filharmonii Częstochowskiej odbyła się uroczystość, podczas której zostały wręczone nagrody Prezydenta Częstochowy im. Doktora Władysława Biegańskiego w ochronie zdrowia. Organizatorami wydarzenia byli Urząd Miasta Częstochowy we współpracy z Towarzystwem Lekarskim Częstochowskim i Filharmonią Częstochowską.

 

kg, zdj. kg
facebook
pogoda