http://zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_978/GJ_ZycieCzestochow_1000x70.png
16.05
Więcej pieniędzy na in vitro
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_36478/wiecej-pieniedzy-na-in-vitro_1_1801565698135312.jpeg

Z miejskiego programu dofinansowania zabiegów in vitro będą mogły w tym roku skorzystać w sumie 32 pary. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka udało się w budżecie Wydziału Zdrowia UM przesunąć środki na dofinansowanie zabiegów dla dodatkowych 17 par, które były dotychczas wpisane na listę rezerwową.


W obecnej edycji częstochowskiego programu dofinansowania zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego wiek kobiety kwalifikującej się do zabiegu został podniesiony do 40, a w uzasadnionych medycznie przypadkach nawet do 42 lat. Z dofinansowania mogą obecnie skorzystać - oprócz małżeństw - także pary żyjące w związkach partnerskich, a kwota dofinansowania w miejskim programie została podniesiona z 3 do 5 tysięcy złotych.

Te zmiany oraz wygaszenie funkcjonującego do tej pory programu ministerialnego sprawiło, że wnioski w Wydziale Zdrowia Urzędu Miasta Częstochowy złożyło do końca marca 35 par. Kwota  pierwotnie zapisana na realizację programu in vitro w budżecie miasta na 2016 r. (75 tys. zł) dawała możliwość dofinansowania zabiegów dla 15 par.

Władze miasta znalazły jednak dodatkowe 85 tys. zł, co umożliwi 17 parom z listy rezerwowej udział w tegorocznym programie. Oczywiście warunkiem dofinansowania są bezpośrednie wskazania do metody zapłodnienia pozaustrojowego, weryfikowane przez kliniki biorące udział w programie.

Osoby z listy rezerwowej mogą zgłaszać się do wybranych przez siebie klinik realizujących częstochowski program in vitro i rozpoczynać stosowną medyczną procedurę.

Program będzie kontynuowany w roku przyszłym. Efektem pierwszej edycji częstochowskiego programu w latach 2012-2014, który był pierwszym w skali kraju programem zdrowotnym dofinansowującym zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego, jest dwanaścioro dzieci.

 

kg, zdj. arc
facebook
pogoda