http://zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_978/GJ_ZycieCzestochow_1000x70.png
24.03
Wiosenny prezent
http://zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_64450/wiosenny-prezent_1_29692413091024.jpg

Do częstochowskiego MPK dotarły już pierwsze - z czterdziestu zamówionych - autobusy z napędem diesla z bardzo bogatym wyposażeniem. - Jesteśmy nimi zachwyceni - zaznacza Roman Bolczyk, prezes miejskiego przewoźnika.

Autobusy dostarcza firma Solaris Bus&Coach, która złożyła najlepszą ofertę w postępowaniu przetargowym. Pierwsze dotarły 21 marca. Są to nowoczesne pojazdy z napędem diesla, wyposażone w silniki spełniające najsurowsze normy niskiego poziomu emisji spalin EURO 6. Oprócz klimatyzacji w autobusach zastosowane są również LED-owe tablice wyświetlające kierunek jazdy i numer linii. Na tylnej tablicy obok numeru linii będzie natomiast wyświetlana nazwa przystanku docelowego. Przednia, boczna i tylna tablica na początkowych przystankach (podczas postoju) będą wyświetlały pozostały czas do odjazdu oraz numer linii i przystanek docelowy. Nowością wewnątrz autobusu jest kolorowa tablica LCD umieszczona tuż za kabiną kierowcy oraz tablica (w postaci "koralików") informująca o trasie z przystankami. W pojazdach zamontowane zostały kasowniki dwufunkcyjne nowej generacji. Są one wyposażane w wyświetlacze pokazujące nazwę poprzedniego i aktualnego przystanku oraz nazwy kolejnych trzech przystanków. Jest też dodatkowa, zewnętrzna tablica numerowa, dostosowana do potrzeb osób niedowidzących. Poza tym wewnątrz znajdziemy sześć ładowarek USB. Wnętrze, boki, przód i tył każdego z pojazdów są monitorowane przez osiem kamer. W autobusach znajdziemy też biletomat (płatność bilonem oraz kartami płatniczymi w systemie PayPass, PayWave). Warto podkreślić, że pasażerowie w nowoczesnych pojazdach będą mogli też korzystać z bezprzewodowego Internetu w technologii LTE. - Tle nowinek technicznych sprawiło, że nasi pracownicy dostają zawrotu głowy - mówi ze śmiechem Roman Bolczyk. - Bardzo ważnym elementem jest też elektroniczne urządzenie, które zlicza pasażerów w momencie wsiadania do autobusu. To pozwoli nam na racjonalne gospodarowanie taborem. Poza tym dowiemy się też, jaki procent osób jeździ na gapę - wyjaśnia.

Autobusy zostały pomalowane w sposób tradycyjny - w barwy biało-czerwone z elementami szarego. Siedzenia wewnątrz mają tradycyjnie herb Częstochowy. - Warto zaznaczyć, że za mojej kadencji - od kiedy herb miasta jest na siedzeniach - nich ich nie pociął ani nie zniszczył. Jestem z tego bardzo dumny - zaznacza prezes.

Koszt jednego pojazdu to 928 tysięcy złotych. Całość zamówienia natomiast to przeszło 37 milionów zł netto. Ponad 6 milionów złotych to wkład własny miejskiego przewoźnika, pozostałą część pokryje Unia Europejska.

Obecnie pojazdy przechodzą przeglądy techniczne i czekają na rejestrację. 5 kwietnia zaplanowano oficjalną prezentację. - Ustawimy wszystkie czterdzieści autobusów na placu Biegańskiego. Później większość z nich wyruszy normalnie na swoje linie - podsumowuje Roman Bolczyk.

40 nowych autobusów to kolejny krok w metamorfozie częstochowskiego przewoźnika. W ciągu zaledwie półtora roku, praktycznie odnowił on całą swoją flotę autobusową. Jak do tej pory, pozyskał 10 Solarisów i 43 Solbusy. Teraz dociera 40 niskoemisyjnych autobusów. Z czasem MPK zamierza pożegnać się z wysłużonymi Ikarusami. I w ten sposób najstarsze pojazdy w naszym taborze nie będą mieć nawet 10 lat.

kg, zdj. www.czgk.pl
facebook
pogoda