01.09.2017

Co nowego po wakacyjnej przerwie?

Jeśli ktoś zatęsknił za teatrem, może już odetchnąć z ulgą. W najbliższy weekend rozpoczyna się kolejny sezon. Na pierwszy ogień pójdzie “Proca” Nikołaja Kolady oraz ciesząca się ogromną popularnością farsa “Mayday”. Zaplanowano również plenerwowe Narodowe Czytanie “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu całego zespołu artystycznego.

W sobotę, 2 września, zaplanowano w Częstochowie kolejną odsłonę Narodowego Czytania. W ramach tegorocznej, szóstej edycji przedsięwzięcia, zaprezentowane zostanie “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Formuła czytania różnić się będzie od tej, w której realizowano w naszym mieście wszystkie dotychczasowe edycje akcji. Arcydramat Wyspiańskiego usłyszymy w interpretacji zespołu aktorskiego częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza. Udział aktorów w tegorocznym Narodowym Czytaniu stanowić ma mocny, atrakcyjny dla słuchaczy akcent na zakończenie obchodów świętowanego w sezonie artystycznym 2016/2017 jubileuszu 90-lecia istnienia w Częstochowie Stałego Zespołu Aktorskiego.

Swoistym prologiem do imprezy będzie prezentacja przygotowana przez Szkołę Podstawową nr 17 im. Stanisława Wyspiańskiego. W oprawę przedsięwzięcia zaangażuje się Zespół Pieśni i Tańca “Częstochowa”.
Miejscem realizacji częstochowskiej odsłony Narodowego Czytania “Wesela” będzie tradycyjnie podjasnogórski Park im. Stanisława Staszica. Zlokalizowana pośrodku Parku stylowa altana stanie się, dzięki specjalnej aranżacji plastyczno-florystycznej, izbą weselną i jednocześnie “sceną”, na której pojawiać się będą lektorzy. Przestrzenią dla słuchaczy stanie się teren sąsiadujący z altaną i okoliczne parkowe alejki. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymają specjalnie zaprojektowane, okolicznościowe pocztówki.

Oficjalne rozpoczęcie w Częstochowie publicznej lektury “Wesela”, które nastąpi 2 września, o godz. 12.00, poprzedzone zostanie zaplanowanym na godz. 11.45 wspomnianym występem uczniów SP nr 17. Zakończenie całości imprezy planowane jest na godz. 15.00.

Narodowe Czytanie zainicjowane zostało w 2012 r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Od 2015 r. akcję obejmuje swym Honorowym Patronatem Para Prezydencka: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

  • kg
  • zdj. kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły