03.12.2017

Do e-zdrowia daleka droga 

– Jeszcze długo nie pożegnamy się z papierem w systemie ochrony zdrowia – komentuje ekspert Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch.

Jak wiadomo, z problemem informatyzacji ochrony zdrowia Polska boryka się od kilku lat. Kolejne etapy projektu nie wychodzą, przedstawiane są wciąż nowe terminy. Była nawet groźba, że trzeba będzie zwracać ponad 480 mln zł unijnej dotacji, na szczęście to niebezpieczeństwo zostało zażegnane, co obecny resort przedstawia jako sukces. Większych sukcesów natomiast w samym procesie informatyzacji nie widać. Ministerstwo Zdrowia planuje w najbliższej przyszłości skupić się na informatyzacji w najbardziej praktycznym wymiarze: recepty, skierowania, szpitalna karta informacyjna, odmowa hospitalizacji, informacja o konsultacji specjalisty.
– Najwcześniej ma być wdrożona e-recepta, którą resort planuje wprowadzić w lutym przyszłego roku, najpierw w formie pilotażu w jednym z 15-tysięcznych miast (na razie nie podano, w którym) – relacjonuje Zabielska-Cieciuch. – Kolejny etap to e-skierowanie (październik 2018 r.). Następne etapy wymiany dokumentacji medycznej na formę elektroniczną planowane są na październik 2019 r. Zgodnie z przepisami ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, e-recepta ma obowiązywać obligatoryjnie od 2020 r., a e-skierowania – od 2021 r.
– Jedna z wątpliwości środowiska medycznego, związana z informatyzacją, dotyczy formy elektronicznego podpisu lekarza – mówi ekspert Porozumienia Zielonogórskiego. – Korzystanie z profilu e-PUAP nie spełnia swojej roli. Na nasze pytanie w tej sprawie otrzymaliśmy odpowiedź, że jest na to nowy pomysł: Ministerstwo Zdrowia planuje od przyszłego roku wydawanie elektronicznego PZW( prawa wykonywania zawodu lekarza). Karta będzie służyła  lekarzowi m.in.do autoryzacji wpisów w elektronicznej dokumentacji medycznej i innych dokumentów wymagających podpisu lekarza. Ponieważ na wielu oświadczeniach wymagany też jest podpis pacjenta (np. deklaracja wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej, potwierdzenie udzielenia świadczeń), a nie ma możliwości zaopatrzenia wszystkich w podpis elektroniczny lub jego wersję-wiele dokumentów pozostanie w wersji papierowej.

 • mag

Zainteresowanie facebookowym konkursem „Modne dziecko” przerosło nasze oczekiwania. Wybraliśmy 12 zdjęć i zdecydowaliśmy, że to internauci powinni wyłonić najlepszą trójkę, która zostanie nagrodzona.

Zakończenie głosowania: 5.12.2017 - 10:00

Która dziecięca stylizacja jest najlepsza? Głosujcie!

 • zdj. 4 - Oliwier (27%, Razem 730)
 • zdj. 8 - Leon (22%, Razem 600)
 • zdj. 6 - Amelka (15%, Razem 395)
 • zdj. 2 - Sandra (8%, Razem 227)
 • zdj. 12 - Julcia (8%, Razem 213)
 • zdj. 7 - Olivierek (7%, Razem 188)
 • zdj. 1 - Michalinka (3%, Razem 92)
 • zdj. 9 - Julia (3%, Razem 89)
 • zdj. 3 - Zosia (2%, Razem 54)
 • zdj. 11 - Leila (1%, Razem 40)
 • zdj. 10 - Igusia (1%, Razem 24)
 • zdj. 5 - Natalka (1%, Razem 21)
Razem: 2 673

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Chat

Rozmowa online z gośćmi w naszej redakcji.

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Najnowsze artykuły