31.10.2017

Dożywotnie więzienie za gwałt i zabójstwo

33-letni Rafał Z., który przed Urzędem Stanu Cywilnego w Blachowni zgwałcił i udusił 58-letnią kobietę, resztę swojego życia spędzi w więzieniu. Sąd wydał wyrok w tej bulwersującej sprawie.

Przypomnijmy, do zdarzenia doszło przeszło rok temu. 1 października 2016 roku w godzinach porannych przypadkowy przechodzień, przed Urzędem Stanu Cywilnego z Blachowni, znalazł zwłoki kobiety. W pobliżu biegał mały pies, który nie dopuszczał osób postronnych do ciała. Mieszkańcy przypuszczali, że doszło do zabójstwa. Policja jednak nie potwierdzała tych doniesień. Najczarniejszy scenariusz jednak się sprawdził.

Zmarłą okazała się 58-letnia Barbara A.,  która mieszkała na pobliskim osiedlu i poprzedniego dnia w godzinach 22.00-23.00 była widziana podczas spaceru. Ponadto uzyskano informacje, z których wynikało, że w pobliżu miejsca zdarzenia przebywał wielokrotnie karany za różne przestępstwa Rafał Z. – Na podstawie zeznań świadków stwierdzono, że 30 września około godz.23.30 Rafał Z. przebywał także w jednym z lokali gastronomicznych w Blachowni, gdzie wyrzucił do kosza różaniec. Mężczyzna znajdował się pod wpływem alkoholu, był bardzo pobudzony i agresywny. Miał roztarganą koszulkę – mówił prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Rafał Z. został zatrzymany 1 października 2016 roku o godz.18.30 w Blachowni, obok miejsca zamieszkania byłej partnerki. Z przeprowadzonej sekcji zwłok wynikało, że przyczyną zgonu kobiety było gwałtowne uduszenie. Ponadto ujawniono obrażenia świadczące o stosowaniu wobec pokrzywdzonej przemocy seksualnej. Na podstawie opinii biegłego z zakresu badań DNA ustalono, że na odzieży i bieliźnie, zabezpieczonej od Rafała Z., znajdują się ślady biologiczne pochodzące od Barbary A. Ślady takie ujawniono również na zabezpieczonym w śledztwie różańcu. Prokurator przedstawił Rafałowi Z. zarzut zabójstwa Barbary A., popełnionego w związku ze zgwałceniem pokrzywdzonej.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Rafał Z. nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i odmówił złożenia wyjaśnień.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. W wydanej opinii biegli lekarze psychiatrzy stwierdzili, że w chwili dokonania zarzucanego mu czynu Rafał Z. był poczytalny.

Rafał Z. był w przeszłości wielokrotnie karany za kradzieże, rozboje i przestępstwa narkotykowe. W zakładach karnych spędził łącznie 9 lat i 4 miesiące.

27 października Sąd Okręgowy w Częstochowie wydał wyrok w tej sprawie. Sąd skazał oskarżonego na karę dożywotniego pozbawienia wolności oraz zasądził od niego na rzecz córki pokrzywdzonej kwotę 10.000 zł, tytułem częściowego zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Wyrok jest zgodny z wnioskiem prokuratora, który w mowie końcowej wnosił o wymierzenie Rafałowi Z. kary dożywotniego pozbawienia wolności.

  • kg

Sprawdź, co Cię czeka w 2018 roku!

Trzy ostatnie cyfry w Twoim telefonie, zdradzą co będzie się działo w 2018 roku. Sprawdź koniecznie!

Jeżeli cyfry się pokrywają, zwróć uwagę zarówno na pierwszą, jak i drugą wróżbę.

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Chat

Rozmowa online z gośćmi w naszej redakcji.

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Najnowsze artykuły