Grunty przejdą na własność?

03.04.2018

Grunty przejdą na własność?

Czy już niebawem miliony Polaków staną się właścicielami gruntów pod mieszkaniami? Takie zmiany miały nastąpić w połowie ubiegłego roku. Teraz wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń ręczy własnym autorytetem i powołując się na niego zapewnia, że styczeń 2019 to już ostateczny termin wejścia w życie odpowiedniej ustawy w tej sprawie.

Uwłaszczenie milionów Polaków, którzy mieszkają w blokach lub domach wybudowanych na gruntach oddanych spółdzielniom lub wspólnotom na zasadach prawa wieczystego użytkowania to była jedna z głównych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, która jak dotąd nie doczekała się realizacji. Chodzi o wprowadzenie takich zmian w zapisach ustawowych, żeby własność dawała stuprocentową pewność swobody dysponowania nią. Ma to wykluczyć łatwą eksmisję i duży margines dowolności władz gminnych w windowaniu w górę opłat za prawo wieczystej dzierżawy. A praktyka? Trzeba będzie wnieść opłatę, która zostanie rozłożona na 20 lat, ale jeżeli ktoś zdecyduje się na jednorazowe uiszczenie całej kwoty, uzyska nawet 50-procentową bonifikatę. Co ważne, w załatwianiu formalności nie musi pośredniczyć notariusz. Żeby sąd w księdze wieczystej wykreślił „użytkowanie wieczyste” i zastąpił je słowem „własność”, wystarczy zaświadczenie od wójta.

Opłata ta będzie w wysokości rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste obowiązującej na dzień 1 stycznia 2018 roku. Wnosić się ją będzie przez dwadzieścia lat, liczonych od 1 stycznia 2019. Wysokość opłaty nie będzie jednak podwyższana i na tym polega główna korzyść uwłaszczonych osób. Opłaty za użytkowanie wieczyste są bowiem co roku waloryzowane, w praktyce – podwyższane. Odpowiedzialny za to wiceminister Soboń złożył publiczną deklarację o 1 stycznia 2019 roku jako niemalże gwarantowanym terminie, w którym nastąpi uwłaszczenie kilku milionów Polaków.

  • kg
Najnowsze artykuły