Innowacyjne metody w ortopedii

26.02.2018

Innowacyjne metody w ortopedii

Dolegliwości stawów, ścięgien czy też kręgosłupa rzutują na komfort naszego życia. Chroniczny ból dezorganizuje nasze bieżące plany, a schorzenia w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do pogorszenia naszego zdrowia. Dzięki innowacyjnej ortopedii w Centrum Medycznym Alfamedica Silesia North, powrót do sprawności jest w zasięgu Twoich możliwości.

Wyobraź sobie, że posiadasz supermoc która pozwala, aby Twoje ciało wróciło do pełnej sprawności. Wyobraź sobie, że nie musisz zazdrościć superbohaterom rodem z komiksów. To wcale nie musi być fikcja, a powrót do formy jest dla Ciebie dostępny za sprawą innowacyjnej ortopedii.

PRZESZCZEP KOMÓREK WŁASNYCH

Pierwsza z nowoczesnych metod leczenia ortopedycznego przeznaczona jest dla osób, które mierzą się z problemem ubytku chrząstki w stawie kolanowym. Chrząstka stawowa pokrywa powierzchnie kości zapobiegając jej ścieraniu, stanowiąc barierę przed uszkodzeniami. Jej brak powoduje nie tylko uszkodzenie stawu, ale także silny, chroniczny ból. Leczenie uszkodzenia zaczyna się od leczenia farmakologicznego. W ostatecznym przypadku konieczne może być wszczepienie endoprotezy stawu kolanowego.

Innowacyjna ortopedia oferuje nam nowoczesne rozwiązanie, które pozwoli nam uniknąć skomplikowanej operacji chirurgicznej wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego – przeszczep komórek własnych chrząstki. Zabieg polega na pobraniu tkanki chrzęstnej, podczas mało inwazyjnego zabiegu artroskopii. Pobrane komórki trafiają do nowoczesnego Banku Tkanek, gdzie rozpoczyna się ich namnażenie i wyhodowanie łaty chrząstkowej. Gotowy produkt jest gotowy po około 2 do 4 tygodni. Składa się z komórek wyhodowanych z tkanki Pacjenta, dzięki czemu mówimy o przeszczepie własnym, co minimalizuje ryzyko odrzucenia przeszczepu. W porównaniu do ewentualnej endoprotezy stawu kolanowego metoda ta pozwala na zachowanie zdecydowanie większej ruchomości stawu. Jednakże nie każdy ubytek chrząstki można uzupełnić za pomocą tej metody, a zabieg wymaga wcześniejszej kwalifikacji przez lekarza ortopedę – traumatologa. Z uwagi na fakt, iż zabieg dotyczy pobrania tkanki ludzkiej, ośrodek go wykonujący musi posiadać pozwolenie wydane przez Ministerstwo Zdrowia do wykonywania tego rodzaju zabiegów.

TERAPIA ANTYINTERLEUKINOWA

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów mogą liczyć na podjęcie leczenie z wykorzystaniem terapii antyinterleukinowej. Ta niełatwa nazwa, kryje za sobą innowacyjne leczenie polegające na podaniu leku biologicznego. Lek wytworzony jest przy pomocy nowoczesnych metod inżynierii genetycznej. Terapia polega na podaniu 3-5 dawek, które stymulują układ immunologiczny oraz blokują przyczyny zapalne. To właśnie one odpowiadają za postęp choroby zwyrodnieniowej oraz dokuczliwy ból. Samo leczenie znacznie ogranicza rozwój zmian zwyrodnieniowych, jak również działa regenerująco.

PRP – OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE

Inną metodą leczenia schorzeń ortopedycznych, jest leczenie osoczem bogatopłytkowym PRP. Metoda polega na pobraniu krwi żylnej oraz przygotowaniu na jej podstawie koncentratu oraz warstwy osocza. Przygotowany preparat wstrzykuje się w chore ścięgna i stawy, a leczenie biostymuluje komórki do szybszej regeneracji i procesów naprawczych.

KOMÓRKI MACIERZYSTE w leczeniu ortopedycznym

Na sam koniec, choć nie mniej warte uwagi, jest leczenie komórkami macierzystymi. Terapia polega na pobraniu niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej, która jest bogatym źródłem komórek macierzystych. Pozyskiwanie ich z tkanki tłuszczowej, w porównaniu do pobieranych z krwi lub szpiku kostnego, pozwala zdobyć je w bardzo dużej ilości. Dodatkowo, aż 95 % komórek macierzystych, uzyskanych z tkanki tłuszczowej może przekształcić się w komórki innego rodzaju. Umożliwia to zastąpienie uszkodzonych komórek w pełni funkcjonalnymi. Uszkodzone ścięgna, więzadła czy też chrząstki stawowe mogą być zastąpione tymi pozyskanymi z tkanki tłuszczowej. Ta innowacyjna metoda często znajduje zastosowanie w wymagającej medycynie sportowej. Umożliwia nie tylko regenerację zmian zwyrodnieniowych i leczenie przewlekłych kontuzji, ale także może być alternatywą dla endoprotezy! Regeneracja tą metodą jest małoinwazyjna, odbywa się w znieczuleniu miejscowym oraz ze względu na pełną zgodność tkankową niesie za sobą minimalne ryzyko odrzutu.

Centrum Medyczne Alfamedica

Jana Kilińskiego 166, 42-200 Częstochowa

tel. 34 314 71 07

www.alfamedica.med.pl

www.facebook.com/alfamedica.czestochowa/

  • Zespół Medyczny Alfamedica
Najnowsze artykuły