22.11.2017

Jabłuszko czy cytrynka

Od 10 lat, podczas Światowego Dnia Życzliwości, policjanci i podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lublińcu prowadzą wspólną akcję profilaktyczną „Jabłuszko czy cytrynka”. Do działań włączyli się także strażacy. Mundurowi kontrolowali czy kierujący nie łamią obowiązujących przepisów, natomiast młodzież wymierzała kary dla sprawców wykroczeń.

10 lat temu, dyrekcja i podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lublińcu po raz pierwszy zaprosili lublinieckich policjantów do udziału w akcji „ Jabłuszko czy cytrynka” organizowanej w ramach obchodów przypadającego 21 listopada Światowego Dnia Życzliwości. Przeprowadzone wówczas działania, na stałe wpisały się w kalendarz przedsięwzięć profilaktycznych lublinieckich policjantów. Na ulicy Stalmacha w Lublińcu stróże prawa wspólnie z dziećmi przeprowadzają kontrole drogowe. Tylko w tym dniu, za popełnione wykroczenia drogowe kierujący mają możliwość wyboru rodzaju kary. Sprawcy przewinień mogą przyjąć tradycyjny mandat lub zdecydować się na przygotowaną przez młodzież karę. W przypadku wyboru drugiego wariantu, konieczne było z uśmiechem na ustach zjedzenie plastra cytryny i przyjęcie specjalnego mandatu.

Z okazji 10 rocznicy wspólnych działań do akcji włączyli się także strażacy. Zatrzymani do kontroli kierowcy, którzy jechali zgodnie z przepisami w nagrodę otrzymywali jabłuszko i element odblaskowy, natomiast dla sprawców wykroczeń organizatorzy akcji przygotowali nieco szerszy katalog kar. Kierowca, który okazał się być sprawcą wykroczenia, musiał zjeść plaster cytryny, przyjąć przygotowany przez dzieci mandat, a następnie na specjalnie przygotowanych przez policjantów i strażaków stanowiskach wykonać jedno z wylosowanych zadań, do których należało; pokonanie toru przeszkód w alkogoglach, udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku drogowym lub wykonanie resuscytacji przy wykorzystaniu fantoma.

W czasie akcji policjanci wraz z młodzieżą przeprowadzili kilkanaście kontroli. Niestety nie wszyscy kierujący mogli otrzymać tylko jabłuszka i kontynuować dalszą jazdę. Nie zabrakło kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość, podróżowali bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, niesprawnym samochodem lub bez wymaganych dokumentów.

W Światowym Dniu Życzliwości policjanci wraz z młodzieżą uczulali kontrolowanych, że przestrzeganie przepisów oraz uprzejmość i życzliwość wobec innych uczestników ruchu w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

 • kg

Zainteresowanie facebookowym konkursem „Modne dziecko” przerosło nasze oczekiwania. Wybraliśmy 12 zdjęć i zdecydowaliśmy, że to internauci powinni wyłonić najlepszą trójkę, która zostanie nagrodzona.

Zakończenie głosowania: 5.12.2017 - 10:00

Która dziecięca stylizacja jest najlepsza? Głosujcie!

 • zdj. 4 - Oliwier (27%, Razem 730)
 • zdj. 8 - Leon (22%, Razem 600)
 • zdj. 6 - Amelka (15%, Razem 395)
 • zdj. 2 - Sandra (8%, Razem 227)
 • zdj. 12 - Julcia (8%, Razem 213)
 • zdj. 7 - Olivierek (7%, Razem 188)
 • zdj. 1 - Michalinka (3%, Razem 92)
 • zdj. 9 - Julia (3%, Razem 89)
 • zdj. 3 - Zosia (2%, Razem 54)
 • zdj. 11 - Leila (1%, Razem 40)
 • zdj. 10 - Igusia (1%, Razem 24)
 • zdj. 5 - Natalka (1%, Razem 21)
Razem: 2 673

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Chat

Rozmowa online z gośćmi w naszej redakcji.

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Najnowsze artykuły