Koniec ery plastikowych dokumentów?

05.05.2018

Koniec ery plastikowych dokumentów?

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce plastikowe dokumenty odejdą w zapomnienie. Rząd przyjął regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej – „mDokumenty”. Dzięki temu, gdy będziemy chcieli okazać dowód osobisty, prawo jazdy, czy kartę miejską, sięgniemy tylko po… smartfona.

Jeden login do e-usług
Przedłożone przez Ministra Cyfryzacji przepisy przewidują znaczące ułatwienia w dostępie do publicznych e-usług. Zamiast wielu loginów używanych dziś na różnych stronach internetowych, będziemy mogli logować się korzystając z wygodnego i bezpiecznego sposobu potwierdzenia swojej tożsamości. Na przykład poprzez profil zaufany lub inny, wybrany przez nich sposób identyfikacji, w tym wprowadzone wcześniej przez Ministerstwo Cyfryzacji logowanie poprzez bankowość elektroniczną. Usługę wspierać będzie specjalny węzeł komunikacyjny (węzeł krajowy) realizując bezpieczną wymianę informacji między instytucjami (np. administracją, sądami) i osobami fizycznymi. Resort chce, aby takie rozwiązanie doprowadziło do upowszechnienia korzystania z usług elektronicznych.

Automatyczne wypełnianie dokumentów
Ustawa stwarza podmiotom publicznym możliwość tworzenia nowoczesnych usług, które nie wymagają wypełniania skomplikowanych formularzy. W zamierzeniu będziemy mogli w takich usługach automatycznie wypełniać wnioski online danymi zgromadzonymi w rejestrach publicznych. – Dzięki temu korzystanie z elektronicznych usług stanie się wygodniejsze i szybsze – np. podczas składania elektronicznego wniosku o dowód osobisty formularz automatycznie zostanie wypełniony danymi – twierdzi resort.

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie
Poza tym ustawa wprowadza podstawę prawną dla funkcjonowania bezpłatnej mobilnej aplikacji publicznej. W jej ramach uruchomione zostaną tzw. „mDokumenty”, czyli dokumenty elektroniczne udostępniane na urządzeniach mobilnych. Mogą to być odpowiedniki legitymacji szkolnej czy karty miejskiej. W razie potrzeby użytkownik aplikacji pokaże je na ekranie urządzenia mobilnego (np. telefonu). Resort chce, aby ten sposób „wyparł” tzw. karty plastikowe. Poza tym rozwiązanie ma zwiększyć pewność potwierdzenia tożsamości (np. potwierdzi autentyczność karty miejskiej czy legitymacji szkolnej), ponieważ dane będę weryfikowane online synchronizując się z rejestrem publicznym.

Jak skorzystać?

Podstawą do skorzystania z mDokumentów jest założenie Profil Zaufanego. Potem na swoim smartfonie instalujemy aplikację mObywatel. Po ustawieniu hasła wystarczy zalogować się wcześniej ustanowionym profilem zaufanym i gotowe. Resort twierdzi, że nawet po zgubieniu telefonu nasze dane będą bezpieczne, bo są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Dostajemy go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany do nas i naszego telefonu. Poza tym chronić ma też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybieramy przy aktywacji aplikacji.

Dzięki mTożsamości można sprawdzić tożsamość i wymienić się danymi bez spisywania, skanowania czy fotografowania dowodu osobistego. Warto podkreślić, że wymieniać się danymi można tylko z innymi użytkownikami aplikacji mObywatel, których smartfon ma ten sam system operacyjny co nasz. Jeśli na przykład mamy iPhone’a, a inny użytkownik telefon z Androidem — nie wymienimy się danymi. Co ciekawe, innowacyjna forma prezentacji danych uniemożliwia ich kopiowanie.

  • kg
Najnowsze artykuły