Lepsza opieka nad uczniami?

19.05.2018

Lepsza opieka nad uczniami?

Resort zdrowia rozpoczął prace nad przygotowaniem ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Docelowo, szkoły miałyby mieć zapewnione lepsze warunki organizacyjne do realizacji opieki zdrowotnej.

Pielęgniarka w szkolnym gabinecie
– Chcemy, aby pielęgniarka w szkole była częściej, żeby mogła pomóc i doradzić, jeśli dostrzeże nieprawidłowości – zaznacza Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Ustawa mówi też o wzmocnieniu roli profilaktycznej i promocyjnej. – Zdrowie dorosłych i zdrowie dzieci warunkowane jest w dużej mierze wiedzą na temat zdrowego stylu życia. Badania wykazują, że ten poziom wiedzy zarówno u dzieci, jak i rodziców nie jest wystarczający. Główna rola, która zostaje przypisana pielęgniarce, to edukacja. Ponadto pielęgniarka przy współpracy z rodzicami, z nauczycielami, dyrektorami czy też z przedstawicielami samorządu lokalnego ma współpracować w zakresie tworzenia, realizacji programów profilaktycznych, które będą kierowane do konkretnej społeczności uczniowskiej – informuje resort.

Ochrona danych osobowych
Wszelkie działania profilaktyczne miałyby się odbywać za zgodą rodziców. – Pielęgniarka szkolna jest zobowiązana do przestrzegania zasad, które obowiązują wszystkich pracowników ochrony zdrowia, w tym zasad określonych innymi przepisami prawa, czyli obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej, wymiany danych, informacji tylko z osobami/podmiotami uprawnionymi w zakresie niezbędnym do sprawowania tej funkcji. Definiujemy dokładnie ten proces przepływu informacji i w taki sposób, aby rzeczywiście te dane o zdrowiu dzieci nie były przekazywane do osób nieuprawnionych bez zgody rodziców – wyjaśniła Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister.

Stomatologia
Bardzo ważną rolę w profilaktyce i zdrowiu dzieci, a później dorosłych odgrywa opieka stomatologiczna. Z tego też powodu resort chce, aby każda szkoła miała możliwość zapewniania swoim podopiecznym dostępu do gabinetów stomatologicznych – czy na miejscu, czy do takich, z którymi mają umowę. Do miejscowości, w których gabinety są oddalone mają dojeżdżać dentobusy. Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko zapowiedziała, że ustawa umożliwi tworzenie gabinetów stomatologicznych w szkołach przez samorząd gminny lub samorząd powiatowy, które prowadzą szkołę. – W tym roku w budżecie państwa zostały przewidziane środki na doposażenie gabinetów stomatologicznych, które będą powstawały na terenie szkoły. Samorządy terytorialne, które prowadzą szkoły, będą mogły występować o te środki. Mamy nadzieję, że takie wnioski będą składane – podsumowała wiceminister.

  • kg
Najnowsze artykuły