03.11.2017

Miasto zerwało umowę z Rakowem!

W związku z chuligańskimi wybrykami części kibiców Rakowa Częstochowa podczas meczu na stadionie Ruchu Chorzów, interwencją policji oraz decyzją Komisji Dyscyplinarnej PZPN, częstochowski samorząd rozwiązał tegoroczną umowę z klubem na promocję miasta poprzez sport.

– Zgodnie z § 8 umowy „Promocja miasta poprzez sport – promocja poprzez piłkę nożną”, podpisanej 5.10.2017 r. pomiędzy Gminą Miastem Częstochowa, a RKS Raków Częstochowa S.A. umowa ta jest rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym w przypadku jej nienależytego wykonywania – informuje biuro prasowe magistratu.

Przypomnijmy, 13 października na stadionie Ruchu Chorzów podczas rozgrywanego meczu pomiędzy miejscowym klubem a Rakowem Częstochowa zatrzymano 14 pseudokibiców częstochowskiej drużyny. Trafili do policyjnego aresztu, większość usłyszała zarzuty, teraz o ich losie zdecyduje sąd. Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Chorzowie.

W związku z zachowaniem kibiców częstochowskiego klubu podczas tego meczu Komisja Dyscyplinarna PZPN nałożyła karę 6 miesięcy zakazu wyjazdów zorganizowanych grup kibiców dla klubu Raków Częstochowa S.A.

– Zgodnie z umową zawartą z miastem, a ze strony klubu podpisaną przez Prezesa Zarządu RKS Raków Janusza Żyłę i jego zastępcę Krzysztofa Kołaczyka m.in. „chuligańskie zachowania kibiców” podczas zawodów, w których bierze udział drużyna Rakowa, uważa się nienależyte wykonanie umowy – czytamy w komunikacie biura prasowego magistratu.

– To co się wydarzyło w Chorzowie to nie promocja, ale antypromocja Częstochowy – mówi Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy. – Część kibiców zadziałała nie tylko na szkodę wizerunku miasta, ale i klubu. Po tych wydarzeniach proponowaliśmy zarządowi klubu rozwiązania, które przynajmniej częściowo złagodziłyby przykre skutki konieczności rozwiązania przez miasto umowy, ale niestety klub na te propozycje nie przystał.

Z dniem 3 listopada 2017 r. umowę rozwiązano, właściwą korespondencję przesłano do władz  RKS Raków Częstochowa S.A.

Rozwiązanie umowy oznacza, że klub nie otrzyma w tym roku 500 tys. zł na promocję miasta poprzez sport. Zgodnie z zapisami umowy miasto jest zmuszone domagać się także kary umownej od klubu w wysokości 100 tys. zł.

– W opinii klubu RKS Raków Częstochowa S.A. niektóre z punktów zapisanych w umowie “Promocja miasta poprzez sport – promocja miasta poprzez piłkę nożną” są niezgodne z polskim prawem. Zachowania kibiców są okolicznościami, za które RKS Raków S.A. nie odpowiada w jakikolwiek sposób, oraz nie ma na nie wpływu. Dotyczy to zwłaszcza meczów nie organizowanych przez nasz klub. Jednocześnie wyrażamy głębokie rozczarowanie kolejnymi objawami braku chęci wspierania RKS Raków Częstochowa przez osoby rządzące Częstochową – komentuje klub.

  • kg

Sprawdź, co Cię czeka w 2018 roku!

Trzy ostatnie cyfry w Twoim telefonie, zdradzą co będzie się działo w 2018 roku. Sprawdź koniecznie!

Jeżeli cyfry się pokrywają, zwróć uwagę zarówno na pierwszą, jak i drugą wróżbę.

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Chat

Rozmowa online z gośćmi w naszej redakcji.

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Najnowsze artykuły