Miejskie programy zdrowotne

18.09.2017

Miejskie programy zdrowotne

Podczas wrześniowej sesji radni przyjęli szereg uchwał w sprawie kontynuacji miejskich programów zdrowotnych, m.in. leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.  Ruszają też nowe – dotyczące m.in. wczesnego wykrywania cukrzycy, profilaktyki stomatologicznej i korekcji wad postawy wśród uczniów. 

“Program ochrony zdrowia psychicznego dla miasta Częstochowy na lata 2017-2022” jest w znacznej części kontynuacją “Miejskiego programu ochrony zdrowia psychicznego dla miasta Częstochowy na lata 2011-2015” oraz realizacją wytycznych określonych w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022 i w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2016-2020. Program wyznacza kierunki działań w zakresie organizacji opieki psychiatrycznej na terenie miasta, a także przedstawia propozycje działań zwiększających dostęp do różnych form środowiskowej psychiatrycznej opieki zdrowotnej. Przyczyni się także m.in. do kształtowania właściwych postaw wobec osób z zaburzeniami psychicznymi oraz przeciwdziałania ich dyskryminacji.

W 2018 roku będzie kontynuowany program szczepień dzieci przeciwko pneumokokom. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 roku są obowiązkowo szczepione przeciwko pneumokokom. Kontynuacja miejskiego programu pozwoli uzyskać bezpłatne szczepienie dzieciom z roczników  2015 i 2016, które nie kwalifikują się do niego w ramach nowego kalendarza szczepień obowiązkowych. W ubiegłych latach z programu skorzystało 2723 dzieci, a w tym roku planowane jest zaszczepienie 695 dzieci.

W latach 2018 – 2020 będzie też kontynuowany program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Decyzja taka wynika z dużego zapotrzebowania mieszkańców na świadczenia w zakresie wspomaganego rozrodu – kontynuacja programu znacznie zwiększy dostępność leczenia niepłodności zaawansowanej. W okresie realizacji programu z procedury in vitro skorzystało 57 par, a urodziło się już 23 dzieci. W tym roku do udziału w programie zgłosiło się 47 par. Według danych z połowy sierpnia przeprowadzono 16 procedur zapłodnienia pozaustrojowego – 9 zakończonych zostało pomyślnie.

Kolejnym programem, który będzie kontynuowany w latach 2018-2022 jest program rehabilitacji i wspierania aktywności ruchowej częstochowskich seniorów. Podobnie jak w przypadku programu leczenia niepłodności metodą pozaustrojową, o jego kontynuacji przesądziło duże zainteresowanie – w latach 2013-2016 z zabiegów rehabilitacyjnych skorzystało 2835 osób, a w tym roku skorzysta z nich – według planów – 740 osób. Program obejmie mieszkańców i mieszkanki powyżej 65. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności. Każda z zakwalifikowanych osób uzyska dostęp do 30 zabiegów w ramach 10-dniowego cyklu dostosowanego do konkretnego problemu zdrowotnego.

Ruszy nowy “Program wczesnego wykrywania cukrzycy typu II u mieszkańców miasta Częstochowy z zespołem metabolicznym na lata 2017-2021″. Program ma podnieść świadomość w zakresie wczesnego rozpoznania zespołu metabolicznego i cukrzycy oraz minimalizowania czynników sprzyjających rozwojowi tej choroby. Ma też przyczynić się do wykrycia cukrzycy u jak największej liczby mieszkańców najbardziej tą chorobą zagrożonych. Beneficjentami programu będą osoby w wieku od 40 do 60 lat z wykrytymi przynajmniej 2 elementami zespołu metabolicznego. Etap edukacyjny programu obejmie działania zwiększające świadomość mieszkańców, a diagnostyczny – badania wraz z konsultacją lekarską. Pacjenci z wykrytą cukrzycą skierowani zostaną do dalszego leczenia w ramach NFZ, a ci ze zdiagnozowanymi elementami zespołu metabolicznego dowiedzą się, jak zapobiegać rozwojowi cukrzycy.

Nowością jest program “Profilaktyka stomatologiczna dla uczniów klas II szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie miasta Częstochowy w zakresie zapobiegania próchnicy zębów na lata 2017 – 2021″. Jego głównym celem jest obniżenie częstotliwości występowania próchnicy – jednej z najczęstszych chorób cywilizacyjnych – i poprawa stanu zdrowia jamy ustnej wśród dzieci. Program obejmie spotkania edukacyjne dotyczące prawidłowego szczotkowania zębów, odpowiedniego odżywiania, roli okresowych badań stomatologicznych czy odpowiedniej higieny jamy ustnej. Dzieciom sfinansowane zostaną badania diagnostyczne oraz lakowanie bruzd zębowych. Program realizowany będzie przez podmioty wyłonione w drodze konkursu.

Nowy jest też “Program korekcji wad postawy dla uczniów klas III, IV szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie miasta Częstochowy na lata 2017-2021″. Ma on na celu zmniejszenie częstości występowania wad postawy u dzieci oraz podjęcie konkretnych działań profilaktycznych poprzez edukację i zwiększanie świadomości zdrowotnej wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i pielęgniarek higieny szkolnej. Program zakłada sfinansowanie ortopedycznych badań przesiewowych w kierunku wykrycia wad postawy i organizację spotkań edukacyjnych. Stworzona będzie także broszura zawierająca propozycję ćwiczeń korekcyjnych dla dzieci z wykrytymi wadami.

Wszystkie programy można znaleźć:

  • kg
Najnowsze artykuły