13.01.2017

Mieszkańcy walczą o bezpieczeństwo, a kierowcy przeklinają na czym świat stoi

– Na tych pasach dochodzi do mnóstwa wypadków, niestety wiele z nich jest śmiertelnych. Apelowaliśmy do różnych instytucji. Bez efektu. Jesteśmy bezsilni. Wyrażamy swój sprzeciw wychodząc na ulicę – mówili protestujący. Trasa przez kilkanaście minut była zablokowana. Kierowcy stojący w korkach wyrażali swój sprzeciw trąbiąc i przeklinając na czym świat stoi…

– To przejście jest bardzo niebezpieczne. Dochodzi tu do mnóstwa wypadków, niestety wiele z nich jest śmiertelnych. Kolizje są wręcz na porządku dziennym – mówi pan Marian Kołodziej, mieszkaniec gminy Poczesna, radny. – Dziwię się, że do tej pory Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie zrobiła nic, aby wpłynąć na poprawę tej sytuacji. Przejście jest zdecydowanie za blisko łuku drogi. Często kierowcy w ostatniej chwili zauważają te pasy. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że budowa kładki wiąże się z ogromnymi kosztami. Można jednak to przejście przesunąć kilkanaście metrów dalej, zrobić światła pulsujące i bezpieczeństwo na pewno się poprawi -zauważa pan Marian.

Mieszkańcy twierdzą, że na przejściu we Wrzosowej rokrocznie ktoś ginie. – W roku 2015 zginął nasz sąsiad, 36-letni mężczyzna – wspomina pani Joanna Markowska, inicjatorka protestu. – Przeprowadzał przez pasy kolegę. Ten drugi mężczyzna doznał urazu kończyn dolnych. Od tego momentu zaczęliśmy intensywnie wysłać pisma do  Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach, w Warszawie, do posłów na Sejm RP, Premier Rządu, Ministra Infrastruktury i Budownictwa… dosłownie do kogo się da, z prośbą o stworzenie bezpiecznego przejścia. Niestety z marnym skutkiem. Cały czas nas zbywają. Słyszymy, że nie ma funduszy i nic się nie da zrobić. Mamy już dość! Z tego przejścia korzystają nie tylko mieszkańcy Wrzosowej, ale i Słowika i wszyscy ludzie, którzy tutaj pracują. Chcemy, aby w tym miejscu dało się normalnie przejść. Najlepszym rozwiązaniem byłaby kładka lub ewentualnie zamontowanie świateł – twierdzi.

O poprawę bezpieczeństwa walczą i samorządowcy, i mieszkańcy. – Ten protest to przelanie się czary goryczy – mówi Krzysztof Ujma, wójt gminy Poczesna. – Odwiedziliśmy wiele instytucji, wysyłaliśmy pisma, monitowaliśmy o zasadności poprawy bezpieczeństwa na tym przejściu. Słyszymy tylko obietnice. Na tym odcinku trasy obowiązuje ograniczenie do 70 km/h, jednak niewielu kierowców je przestrzega. Wiele razy zdarzyło się też tak, że na dwóch pasach samochody zatrzymały się, aby przepuścić pieszych, a ten pędzący trzecim przemknął… Mamy nadzieję, że nasz protest przyniesie efekt i osoby oraz odpowiednie instytucje zwrócą uwagę na nasz problem. Liczymy, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad znajdzie odpowiednie rozwiązanie tego problemu – podsumowuje.

 • kg
 • zdj. kg

Zainteresowanie facebookowym konkursem „Modne dziecko” przerosło nasze oczekiwania. Wybraliśmy 12 zdjęć i zdecydowaliśmy, że to internauci powinni wyłonić najlepszą trójkę, która zostanie nagrodzona.

Zakończenie głosowania: 5.12.2017 - 10:00

Która dziecięca stylizacja jest najlepsza? Głosujcie!

 • zdj. 4 - Oliwier (27%, Razem 730)
 • zdj. 8 - Leon (22%, Razem 600)
 • zdj. 6 - Amelka (15%, Razem 395)
 • zdj. 2 - Sandra (8%, Razem 227)
 • zdj. 12 - Julcia (8%, Razem 213)
 • zdj. 7 - Olivierek (7%, Razem 188)
 • zdj. 1 - Michalinka (3%, Razem 92)
 • zdj. 9 - Julia (3%, Razem 89)
 • zdj. 3 - Zosia (2%, Razem 54)
 • zdj. 11 - Leila (1%, Razem 40)
 • zdj. 10 - Igusia (1%, Razem 24)
 • zdj. 5 - Natalka (1%, Razem 21)
Razem: 2 673

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Chat

Rozmowa online z gośćmi w naszej redakcji.

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Najnowsze artykuły