29.09.2017

Miliony na sprzęt medyczny

281,8 mln złotych trafi do systemu opieki zdrowotnej za sprawą podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę specustawy zdrowotnej. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu i aparatury medycznej.

Celem ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej jest zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną, w tym zakup sprzętu i aparatury dla podmiotów leczniczych. W szczególności dotyczy to onkologii, pediatrii, chirurgii, jak również dla oddziałów neonatologii trzeciego poziomu referencyjnego, doposażenia gabinetów profilaktyki w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i zakup pojazdów, w których będą udzielane świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia stomatologicznego (dentobusów).

Wyposażenie w określony sprzęt i aparaturę medyczną będzie finansowane z budżetu państwa w wysokości nie wyższej niż 281,8 mln zł. I tak, około 63,8 mln zł zaplanowano na zakup sprzętu na potrzeby onkologii, pediatrii i chirurgii. 60 mln zł na sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii trzeciego – najwyższego – poziomu referencyjnego, od 12 do 24 mln (w zależności od ceny uzyskanej w przetargach) zostanie przeznaczone na zakup szesnastu tzw. dentobusów (po jednym dla każdego województwa). Na doposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach ma być przeznaczone 134 mln zł. Dotację na ten cel samorządom będzie przekazywał wojewoda. Może ona obejmować do 100% kosztów poniesionych na wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej, jednak nie więcej niż 6.700 zł na jeden gabinet. Jednostki samorządu terytorialnego mają 5 dni od dnia wejścia w życie ustawy na złożenie wniosku o dotację.

 

Niezależnie od specustawy minister zdrowia wystąpił do ministra rozwoju i finansów o zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia o 323,7 mln zł. Pieniądze te miałyby zostać przeznaczone na zakup aparatury i sprzętu medycznego dla jednostek podległych i nadzorowanych przez ministra zdrowia (szpitali klinicznych, szpitali ogólnych, instytutów badawczych, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej i regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa). Poza tym resort chce zwiększyć środki na zakup szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych – o kwotę 96 mln zł. Zostaną one przeznaczone m.in. na zakup szczepionek przeciwko pneumokokom.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły