Natrętne pszczoły, podstępne kleszcze

21.07.2017

Natrętne pszczoły, podstępne kleszcze

Meszki

Dokuczają głównie nad rzekami i jeziorami, ale spotkać je można także na placach zabaw i w ogrodach. Pojedyncze ugryzienie nie jest groźne, jednak przy zmasowanym ataku możemy być narażenia na przykre dolegliwości. Ślina meszek zawiera toksyczne białka, które przy większej ilości mogą spowodować odczyn alergiczny. A wtedy potrzebna będzie wizyta u lekarza.

Działają na nie repelenty odstraszające komary z tym że krócej, bo meszki są bardziej agresywne. Przy małej alergii pomogą preparaty z wapnem i antyhistaminowe. Ugryzione miejsce można posmarować żelem (zawiera substancje chłodzące, który zapobiega obrzękom.

UWAGA – Nie wolno swędzącego miejsca drapać, bo możemy doprowadzić do zakażenia.

 

Pszczoły i osy

Pierwsze użądlenie nie zagraża życiu, ale kolejne – dla osób uczulonych – mogą być śmiertelne. U wszystkich powoduje ból, opuchliznę i ogólny dyskomfort. Pszczoły i osy przyciągają ubrania o żywych barwach, lubią też intensywne zapach np. perfum.

Żądło po ukłuciu przez pszczołę trzeba szybko usunąć (osy go nie zostawiają). Chwyćmy pęsetą lub paznokciem, ale nia ściskajmy, ponieważ wciśniemy jad pod skórę. Ból po użądleniu złagodzi woda z octem lub sok z cebuli. Pieczenie wywołane jadem zmniejszy kompres z sody oczyszczonej, która świetnie schłodzi zaognione miejsce i zneutralizuje kwas mrówkowy zawarty w jadzie.

 

Kleszcze

Jest ich coraz więcej, bo nie mają naturalnych wrogów i są bardzo płodne. Mogą przeżyć nawet 5 lat. W Polsce żyje 20 gatunków, najwięcej na północno-wschodnim krańcu oraz w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i opolskim. Niestety rośnie liczba zarażonych osobników, które przenoszą bardzo groźne choroby: odkleszczowe zapalenie opon mózgowych i boreliozę. Szukają przede wszystkim beży, szarości, czerni, nie lubią natomiast jaskrawych syntetycznych materiałów. Najgroźniejsze są kleszcze w stadium nimfalnym, między larwą a dorosłym osobnikiem, gdyż wtedy potrzebują najwięcej krwi żywiciela, aby dalej się rozwijać. Są podstępne – siedzą na źdźbłach traw, w zaroślach, uschłych liściach i na podstawie ruchu powietrza orientują się, kiedy mają zaatakować. Jeśli się taka okazja nadarzy, wdrapują się na potencjalnego żywiciela i wędrują po nim w poszukiwaniu dobrze ukrwionych miejsc

Jeśli pasożyt przebił skórę, trzeba go usunąć i zdezynfekować miejsce po ukąszeniu. Bardzo ważny jest sposób jego wyciągania.

UWAGA – Gdyby w ciągu najbliższych dni wystąpiły objawy przypominające grypę (gorączka, bóle głowy, mięśni, należy zgłosić się do lekarza, gdyż może to być zapalenia mózgu. Podobnie trzeba postąpić, gdy wokół ranki pojawi się zaczerwienienie (to może być borelioza) błędem jest smarowanie kleszcza tłuszczem, bo krztusząc się może nas zatruć śliną.

  • df
Najnowsze artykuły