31.08.2017

Promowali abstynencki sposób życia

W Olsztynie odbył się XXVI Ogólnopolski Przegląd Abstynenckiej Twórczości Artystycznej. Miał on kulturalno-rekreacyjno-terapeutyczny charakter i wymiar. W jednym miejscu spotkali się ludzie, którzy zerwali z nałogiem nadużywania alkoholu lub z wyboru promują abstynencki sposób bycia i życia.

Przegląd trwał cały weekend. Obecni śpiewali, recytowali, grali i tańczyli w gościnnych ogrodach plebańskich Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie. W godzinach popołudniowych i wieczornych wystąpili soliści i zespoły gościnnie zaproszone do uświetnienia Przeglądu. Między innymi: Józef Broda, propagator twórczości ludowej z Koniakowa,  Witold Janiak, multiinstrumentalista z Łodzi, Jacek Kadis, poeta i muzyk z Kraśnika, Marek Grunwald, muzyk z Legionowa, Zuzanna Moczek, multiinstrumentalistka i wokalistka z Łodzi, Paweł Orkisz, poeta, bard i muzyk z Krakowa, Maria Magdalena Pocgaj, poetka z Poznania, Mariusz Piotrowski, wirtuoz harmonijki ustnej z Olkusza, Wiesław Dziewit, animator kultury abstynenckiej z Dąbrowy Górniczej, Igor Stanowski, muzyk, piewca folku miejskiego ze Lwowa, Dorota Szyszkowska-Janiak, harfistka z Łodzi, Górnicza Orkiestra Dęta KWK Szczygłowice pod dyrekcją kapelmistrza Grzegorza Pakury, zespoły instrumentalno-wokalne z Gliwic, Zabrza, Katowic-Szopienic, Jagniątkowa i Jeleniej Góry.

 

Późnym wieczorem w sobotę, w murach kościoła, odbyło się widowisko interaktywne pt. “Z duchem pierwszego tchnienia” przyjęte owacjami na stojąco.

 

W niedzielę na zakończenie Abstynenckich spotkań Ks. Prałat Ryszard Grzesik odprawił uroczystą mszę św. w intencji osób i rodzin z problemami uzależnień z oprawą muzyczną uczestników Przeglądu.

 

Te spotkania są dla wielu siłą napędową i przystankiem, aby zebrać myśli i siły do dalszej walki z nałogiem.

 

Organizatorem Przeglądu byli: Trzeźwościowe Stowarzyszenie Kulturalno – Turystyczne w Katowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie

 

Wsparcia organizacyjno – finansowego udzieliło wiele miast i gmin z Polski, a wśród nich Gmina Olsztyn, Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Olsztynie, Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Radna Powiatu Częstochowskiego Joanna Alina Haładyn, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A. w Częstochowie.

  • kg
  • zdj. UG Olsztyn
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły