07.11.2017

Ścigali się w centrum miasta

Miejskie ulice w centrum w sobotę zamieniły się w tor wyścigowy. A wszystko to za sprawą pierwszej edycji Jurajskiego Wyścigu Samochodowego o Puchar Prezydenta Miasta. Do rywalizacji przystąpiło przeszło 60 załóg. Oprócz samego widowiska, nie zabrakło też dodatkowych atrakcji.

Była to pierwsza tego typu impreza w Częstochowie. Trasa, którą mieli do pokonania kierowcy, biegła przez ścisłe centrum – III Aleja, ul. Ks. Jerzego Popiełuszki, Kazimierza Pułaskiego oraz 7 Kamienic. Na czas wyścigu były one wyłączone z normalnego ruchu drogowego. Wśród załóg, które wzięły udział w rywalizacji byli kierowcy licencjonowani oraz ci bez licencji, ale mający za sobą udział w minimum 4 imprezach PZM. Była też klasa legend, w której mogli wziąć udział kierowcy posiadający samochody wyprodukowane do 1991 roku.
W klasyfikacji generalnej kierowców licencjonowanych zwyciężyła para Bartłomiej Mirecki/Robert Chmielarz w subaru imprezie. W klasyfikacji amatorów najlepsi okazali się Adrian Wichłacz i Tomasz Kister jadący mitsubishi lancerem. Wśród legend rywalizację wygrali Jakub Karkut i Marek Karkut w bmw e30.

Mknące, kolorowe samochody przyciągnęły rzesze publiczności we wszystkich grupach wiekowych. To właśnie oglądający przyznali też nagrodę za najbardziej efektowny przejazd – trafiła ona do Krzysztofa Zawora, który jechał volkswagenem golfem. Nie zabrakło też dodatkowych atrakcji – takich, jak pokazowy przejazd kierowcy rajdowego, Łukasza Pieniążka oraz innych znanych osób w świecie motoryzacyjnym.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców, a także samych uczestników czuwali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Częstochowie wspierani i koordynowani przez swoich naczelników nadkom. Grażynę Dudek oraz st.asp. Sebastiana Tyras. W zabezpieczeniu pomagali również funkcjonariusze straży miejskiej, a także służby porządkowe. Wydarzenie przebiegło bez incydentów i bez zakłóceń. Przy tej okazji funkcjonariusze oraz reprezentanci częstochowskiego WORD przekazali mieszkańcom opaski odblaskowe. – Impreza zebrała najwyższe noty. Tak ocenił ją zespół sędziów Polskiego Związku Motorowego. – twierdzi Romuald Nowakowski, prezes Automobilklubu Jurajskiego, który zorganizował wydarzenie. – Od razu ustawiono nas na najwyższej półce – jeśli chodzi o organizację, sam przebieg i bezpieczeństwo. Pod wrażeniem byli również sami zawodnicy, którzy zaraz po zakończeniu wyścigów pytali kiedy następna impreza. I to tacy sportowcy, którzy już od wielu lat ścigają się w kraju i za granicą, na przykład 16-krotny mistrz Polski, Adam Polski czy Robert Herba. Dodam, że Adam Polak przyjął nawet honorowe członkostwo naszego klubu. Nie pozostaje zatem nic innego, jak powoli przygotowywać się do kolejnej edycji – podsumowuje ze śmiechem.

  • kg
  • zdj. bm
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły