08.10.2017

Składki na jednym przelewie

Od 1 stycznia przyszłego roku będzie można opłacić składki jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego. Od 1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła listem poleconym informacje o nowym numerze rachunków.

 

Zamiast trzech albo czterech przelewów miesięcznie, będziemy wysyłać tylko jeden przelew łącznie na:

ubezpieczenia społeczne,
ubezpieczenie zdrowotne,
Fundusz Pracy,
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
Fundusz Emerytur Pomostowych.

 

Obecnie wypełnianie przelewów jest skomplikowane i pracochłonne. Musimy podać ZUS wiele danych, które pomagają zaksięgować i rozliczyć wpłaty. Są to:

numer konta bankowego (wskazuje ubezpieczenie albo fundusz, którego dotyczy wpłata),
dane identyfikacyjne (NIP, REGON, PESEL, nazwa, imię oraz nazwisko, numer i seria paszportu lub dowodu osobistego),
okres rozliczeniowy (miesiąc i rok),
numer decyzji/umowy/ tytułu wykonawczego.
Od 1 stycznia będziemy opłacać składki zwykłym przelewem, takim, jakim np. płacimy za prąd. Na przelewie wpiszemy tylko numer rachunku bankowego – nasz numer rachunku składkowego. Wpłatę ZUS od razu zaksięguje i rozliczy na naszym koncie.

Każda nasza wpłata zostanie podzielona proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Będzie to zrobione na podstawie składek z naszej ostatniej deklaracji rozliczeniowej (przekazanej przez nas albo  utworzonej przez ZUS, jeśli jesteśmy zwolnieni z jej przekazywania). Podzielona wpłata zostanie rozliczona na najstarsze zadłużenie na danym ubezpieczeniu albo funduszu.

 

Informację o Twoim numerze rachunku składkowego ZUS wyśle do nas listem poleconym. Wysyłka rozpoczęła się od 1 października.

 

Ważne!

Jeśli do końca grudnia 2017 roku nie dostaniemy informacji o numerze naszego rachunku albo jeśli zgubimy list, koniecznie skontaktujmy się z ZUS. Numer rachunku otrzymamy w każdej placówce ZUS lub w Centrum Obsługi Telefonicznej (nr tel.: 22 560 16 00).
Jeśli nie będziemy znać swojego numeru rachunku, nie opłacimy składek w 2018 roku. Dotychczasowe rachunki do wpłat zostaną zamknięte 31 grudnia 2017 roku.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły