13.09.2017

Śmiertelnie niebezpieczny manewr

Nieprawidłowo wykonywany manewr wyprzedzania często jest przyczyną śmiertelnych wypadków. Przypominamy więc, jakie są jego podstawowe zasady i jak powinno się go wykonywać.

Wyprzedzanie to nie tylko trudny, ale także niebezpieczny manewr. Jego nieprawidłowe wykonywanie szczególnie na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych często kończy się tragicznie.

Do podstawowych obowiązków kierowcy zamierzającego rozpocząć wyprzedzanie należy:

 • – upewnienie się czy ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
 • – przekonanie się, czy kierujący pojazdem wyprzedzanym nie sygnalizuje zamiaru zmiany pasa ruchu, zmiany kierunku jazdy czy też zamiaru wyprzedzania innego pojazdu;
 • – sprawdzenie, czy jadący za nim nie zasygnalizował lub już nie rozpoczął manewru wyprzedzania;
 • – zachowanie odpowiedniego odstępu od pojazdu wyprzedzanego, a jeżeli jest to jednoślad, rower lub kolumna pieszych, musi on wynieść przynajmniej 1 metr.

   

Na kierowcy pojazdu wyprzedzanego również ciążą obowiązki, podstawowe z nich to:

 • – nie może zwiększać prędkości podczas trwania manewru wyprzedzania go przez inny pojazd;
 • – w przypadku kierowania pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo i – w razie potrzeby – zatrzymać się w celu ułatwienia wyprzedzania.

   

Kiedy i gdzie nie wolno wyprzedzać?

 • – na wzniesieniach przed ich wierzchołkiem;
 • – na skrzyżowaniach i na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi.

   

Zakazy te nie obowiązują na drodze jednokierunkowej i na dwukierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że wyprzedzający nie przekracza linii ciągłej oddzielającej pasy o przeciwnych kierunkach.

 • – na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi (nie dotyczy przejść gdzie ruch kierowany jest przez sygnalizację świetlną).

   

Tylko przestrzeganie powyższych przepisów z każdorazowym stosowaniem zasady szczególnej ostrożności w przypadku wykonywania manewru wyprzedzania na drogach może pozwolić nam na uniknięcie tragedii.

 • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły