04.08.2017

Sposób na tabletkę “dzień po”

Tabletka “po” należąca do grupy tzw. antykoncepcji awaryjnej to często jedyna metoda, by uniknąć ryzyka niechcianej ciąży. Stosuje się ją po niezabezpieczonym stosunku albo kiedy antykoncepcja zawiodła. W większości krajów europejskich zrezygnowano z konieczności posiadania recept do kupienia tych pigułek. Takie rozwiązanie zastosowała też Polska – pozwalało na to prawo wprowadzone w kwietniu 2015 roku przez rząd Platformy Obywatelskiej na podstawie rekomendacji Komisji Europejskiej. Po tej decyzji pigułki ellaOne mogły kupić osoby powyżej 15. roku życia bez wcześniejszej wizyty u lekarza. Partia obecnie rządząca w naszym kraju postanowiła zmienić decyzję swoich poprzedników i po cichu zmieniła zasady jej sprzedawania – obecnie można ją nabyć tylko po wcześniejsze wizycie u lekarza. Decyzja wywołała burzę. Środowiska popierające sprzedaż tabletek “dzień po” bez recepty, twierdziły, że to radykalne ograniczenie prawa kobiet do antykoncepcji. Ich zdaniem, każde nieprzewidziane wydarzenie, jak pęknięta prezerwatywa, wiązać się będzie z koniecznością wizyty u ginekologa i proszenia o receptę. Taka nagła wizyta to często wydatek kilkuset złotych, bo możliwa jest jedynie w gabinecie prywatnym. I tu z pomocą przychodzą lekarze, wśród nich właśnie ci, prowadzący prywatne praktyki. Za ich sprawą narodziła się ogólnopolska inicjatywa “Lekarze kobietom”. W jej ramach stworzona została strona internetowa, dzięki której kobiety potrzebujące antykoncepcji awaryjnej, mogą zdobyć informację o lekarzu, który pomoże. Na tym jednak nie koniec. Zgłaszając się do niego, panie otrzymają recepty na pigułkę “dzień po” bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę. Co ciekawe, stworzona została mapa z listą lokalizacji, w których można uzyskać pomoc w przypadku znalezienia się w sytuacji awaryjnej. Można ją śledzić na stronie www.lekarzekobietom.pl. Ma być aktualizowana w każdą niedzielę. Znacznik na mapie nie określa lokalizacji gabinetu, a jedynie miasto czy miejscowość, gdzie on się znajduje. Namiary na poszczególnych lekarzy przekazywane są bezpośrednio zgłaszającym się. Warto podkreślić, że coraz więcej medyków włącza się do akcji. Jak na razie brakuje jednak na liście lekarzy z Częstochowy. Najbliższe w okolicy gabinety służące pomocą w sytuacji awaryjne znajdują się w Myszkowie.

  • kg
  • zdj. arc
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Chat

Rozmowa online z gośćmi w naszej redakcji.

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Najnowsze artykuły