22.12.2017

Świąteczne porządki w alejach

W alejach zamontowane zostały stojaki rowerowe. Mają one służyć nie tylko cyklistom – ich celem jest również utrudnienie nielegalnego parkowania. Wkrótce w centru miasta porządkowane będą też między innymi elementy małej architektury.

– Dzięki wspólnym działaniom Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie oraz Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta w alei Najświętszej Maryi Panny wprowadzane są (lub będą wprowadzane) modyfikacje, które mają za zadanie uzupełnienie istniejącej infrastruktury, reorganizację terenów zielonych oraz zwiększenie bezpieczeństwa, komfortu korzystania i estetyki reprezentacyjnej alei naszego miasta – mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT. Jak na razie w III alei zamontowano trzydzieści stojaków rowerowych. Ich lokalizacja była uzasadniona ze względu na potrzeby rowerzystów. Przy okazji uniemożliwia też parkowanie czy przejazd przez środkowy pasaż w miejscach do tego nie wyznaczonych.

Zadanie zostało sfinansowane z własnego budżetu MZDiT. Koszt instalacji to około 15 tysięcy złotych. – Ponadto w ramach systemu Częstochowskiego Roweru Miejskiego w I i II alei NMP zostało zainstalowanych kolejnych 50 stojaków rowerowych, których lokalizacja wynikała z analogicznego do III alei uzasadnienia – wyjaśnia Maciej Hasik. MZDiT zamierza w przyszłym roku kontynuować działania w tym zakresie – oczywiście, o ile pozwolą na to środki budżetowe instytucji.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa zadeklarował przeprowadzenie prac porządkowych związanych z prawidłowym ustawieniem istniejących w III alei NMP elementów małej architektury. – Od czasu rewitalizacji III alei NMP część z nich została poprzestawiana w wyniku samowolnych działań osób trzecich. Stąd apel do częstochowian o to, aby – po działaniach porządkowych – nie zmieniali na własną rękę lokalizacji elementów małej architektury (np. donic pozostających w zarządzie miejskich instytucji). Każda zmiana w tym zakresie wymaga uzgodnień – podsumowuje Maciej Hasik.

Wydział Ochrony Środowiska w przyszłym roku zamierza więc wymienić uszkodzone elementy małej architektury (słupki, kosze, kraty pod drzewa), dostawić dodatkowe elementy małej architektury w celu uporządkowania parkowania (słupki, donice itp.), zająć się konserwacją istniejących donic z zielenią (oczyszczenie, malowanie), posadzić rośliny jednoroczne w donicach oraz uzupełnić nasadzenia miniaturowych drzew. Przeprowadzona zostanie również modyfikacja nasadzeń krzewów w zieleńcach – możemy więc spodziewać się zmian w układzie nasadzeń krzewów, poprawiających estetykę i funkcjonalność alei. Oprócz tego zagospodarowany zielenią zostanie pasaż Zofii Kossak Szczuckiej, swój wygląd zmieni też otoczenie Miejskiej Galerii Sztuki (remont murków oporowych, przebudowa nawierzchni, lokalizacja elementów małej architektury, nowe nasadzenia drzew i krzewów).

  • kg
  • zdj. kg

Sprawdź, co Cię czeka w 2018 roku!

Trzy ostatnie cyfry w Twoim telefonie, zdradzą co będzie się działo w 2018 roku. Sprawdź koniecznie!

Jeżeli cyfry się pokrywają, zwróć uwagę zarówno na pierwszą, jak i drugą wróżbę.

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Chat

Rozmowa online z gośćmi w naszej redakcji.

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Najnowsze artykuły