30.08.2017

Ty też posprzątaj po swoim pupilu

“Czyste podwórko to czyste miasto” – to główne przesłanie kampanii edukacyjno-informacyjnej przygotowanej przez ZGM TBS z myślą o mieszkańcach zasobów komunalnych w Częstochowie. Na początek do lokatorów trafią plakaty, ulotki, a także spoty radiowe i filmowe. Do udziału w akcji zaangażowano też samych mieszkańców, którzy w spocie promocyjnym będą zachęcać właścicieli psów do sprzątania nieczystości po swoich pupilach. W ramach kampanii, na skwerach i placach, zostaną także zamontowane specjalne tabliczki. 

Tym razem Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie podjął się zrealizowania kampanii edukacyjno-informacyjnej pod hasłem “Czyste podwórko”. Inicjatywa ma uczulić mieszkańców miejskich zasobów na problem niesprzątania po swoich pupilach i zanieczyszczania miasta, w tym piaskownic, placów zabaw, trawników i chodników.

– Celem akcji jest zmiana negatywnych zachowań i zachęcenie mieszkańców zasobów komunalnych do utrzymania czystości na osiedlach – mówi Paweł Konieczny, prezes ZGM TBS w Częstochowie.

Główne przesłanie akcji brzmi: “Czyste podwórko to czyste miasto”. W jej ramach do lokatorów trafią m.in. plakaty, ulotki, a także spoty radiowe i filmowe. Do udziału w inicjatywie  zaangażowano samych mieszkańców, także właścicieli psów, którzy w spocie filmowym zachęcają innych właścicieli czworonogów do sprzątania po swoich pupilach. W ramach akcji, na skwerach i placach, zostaną także zamontowane specjalne tabliczki. W sumie będzie ich 300.

– Najlepszym sposobem na zmiany w naszym otoczeniu jest edukacja – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Dlatego już kilka lat temu organizowaliśmy akcję “Sprzątaj po psie”. Kupiono wówczas 60 dozowników woreczków na psie nieczystości, które ustawiono na terenach zielonych miasta; większość przekazano spółdzielniom mieszkaniowym i ZGM “TBS”. Kolportowano również ulotki o konieczności sprzątania po psach.

Psie czy kocie nieczystości można znaleźć w wielu miejscach –  na chodnikach, trawnikach, w piaskownicy, choć jest ich znacznie mniej niż jeszcze parę lat temu, co oznacza, że jednak coraz więcej osób sprząta po swoich psach. Warto stworzyć modę na takie zachowanie. To ważne nie tylko  dla estetyki miasta, ale też dla naszego zdrowia, odchody stanowią tutaj poważne zagrożenie.

Tylko w 2016 roku częstochowska straż miejska za niesprzątanie po czworonogach ukarała mandatami 137 mieszkańców, łącznie podjęła 189 interwencji. Do lipca tego roku mandatów było już ponad 100.

–  Inną sprawą są pouczenia – w ubiegłym roku usłyszało je 47 osób, w tym już 40.  Dodatkowo częstochowscy strażnicy miejscy edukują dzieci i młodzież podczas  szkolnych prelekcji. Informacje przekazywane są także na spotkaniach rad dzielnic czy na zebraniach z seniorami –  wylicza straż miejska w Częstochowie.

Za niesprzątanie odchodów po psie osoba, która w tym czasie sprawuje nad nim opiekę, może zapłacić mandat – od 20 zł do 500 zł.Pouczenia i mandaty to jednak ostateczność, najważniejsza powinna być społeczna świadomość.  ZGM TBS liczy, że takie działania, jak akcja “Czyste podwórko”, będą ją podnosić.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły