W 155. rocznicę bitwy janowskiej

10.07.2018

W 155. rocznicę bitwy janowskiej

Jak co roku, 6 lipca, na janowskim rynku odbyła się uroczystość upamiętniająca bitwę stoczoną przez ugrupowanie pułkownika Zygmunta Chmieleńskiego z wojskiem rosyjskim w 1863 r.

Przy pomniku w parku janowskim spotkali się harcerze Chorągwii Łódzkiej Inowłódź – stacjonujacy w gminie Janów w ramach obozu “Poszlaki na szlaku”, 84 Środowiskowa Drużyna Harcerska Parasol – zastęp Cichy z Janowa, przedstawicie: Rady Gminy Janów, Urzędu Gminy Janów, instytucji kultury z tereny gminy, Zespołu Folklorystycznego “Janowianie” oraz lokalni patrioci.

Rano, 6 lipca, oddział sformowarny przez płk. Z. Chmieleńskiego zaatakował stacjonujący w Janowie białozerski pułk. Do bitwy doszło w osadzie Ponik przylegającej do Janowa. Bitwa zakończyła się rozbiciem pułku rosyjskiego; po stronie rosyjskiej odnotowano 100 zabitych i rannych. Kiedy wydawało się, że Chmieleński całkowicie rozbije rosyjską formację od strony Lelowa zaczął zbliżać się witebski pułk piechoty wzmocniony formacją kozaków. Skutkiem tego Z. Chmieleński zadecydował odwrót w lasy złotopotockie. Z zemsty za poniesioną porażkę rosyjskie oddziały dokonały pacyfikacji osady Ponik i miasteczka Janów. Oprócz podpalenia osady Ponik i miasta Janów formacje rosyjskie dokonały rzezi na miejscowej ludności. Do ponownej konfrontacji między Chmieleńskim a oddziałami rosyjskimi doszło 9 lipca 1963 roku pod Julianką, po której Chmieleński musiał przegrupować swoje oddziały unikając dalszych strat.

Bitwa janowska z 1863 r. była początkiem samodzielnej kampanii pułkownika Zygmunta Chmieleńskiego, po której to nazwisko bohatera nabrało olbrzymiego znaczenia dla przebiegu powstania styczniowego, zaś sama postać pułkownika zaczęła cieszyć się uznaniem nie tylko wśród powstańców ale także najzacieklejszego wroga – Rosjan.

16 grudnia 1863r. w starciu z pułkiem smoleńskim pod Bodzechowem Z. Chmieleński został ciężko ranny i wzięty do niewoli. Kilka dni później, na mocy wyroku sądu wojskowego, został rozstrzelany w Radomiu (23 grudnia).

Kultywowane uroczystości związane z przebiegiem powstania styczniowego w Janowie są kontynuacją mszy triumfalnej Te Deum, która miała miejsce bezpośrednio po bitwie Janowskiej w złotopotockim kościele.

  • kg
  • zdj. UG Janów
Najnowsze artykuły