01.12.2017

Więcej za prezerwatywy

Niebawem do Sejmu ma trafić rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT. W efekcie więcej możemy zapłacić za produkty niebędące wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi. Chodzi między innymi o prezerwatywy.

Oficjalna wersja jest taka – Polska będzie musiała zrealizować wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 2015 r. Wtedy to trybunał w Luksemburgu uznał, że nasz kraj łamie unijną dyrektywę utrzymując obniżoną stawkę VAT na niektóre produkty, które nie są de facto wyrobami medycznymi ani farmaceutycznymi. Produkty te są wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT (poz. 82, 83, 103). Należą do nich między innymi smoczki dla niemowląt, odciągacze do mleka, osłonki antykoncepcyjne (prezerwatywy), soczewki kontaktowe i szkła okularowe inne niż korygujące wzrok (np. przeciwsłoneczne), cewki, strzykawki i ich zbiorniki, rozpylacze, kroplomierze, torebki na lód, butelki na gorącą wodę, worki tlenowe, niektóre składniki suplementów diety, gumowe osłonki na palce itd. Obecnie mają one preferencyjną stawkę VAT – 8 procent. Po zmianach część produktów ma mieć wyższą – 23 procentową. W efekcie więcej zapłacimy między innymi za prezerwatywy. Pomysł budzi ogromne kontrowersje – rocznie sprzedaje się ich u nas ponad 150 milionów. Eksperci doszukują się drugiego dna. Po pierwsze taki wzrost VAT-u ma według szacunków przynieść budżetowi dodatkowe 1,3 miliarda złotych. Po drugie – poglądy partii rządzącej w kwestii prokreacji są jasne i klarowne. Opinie o tym, że to celowy zabieg polityków PiSu wydają się tym bardziej realne, że smoczki – czyli też artykuły niemedyczne – wcale nie mają podrożeć. Rząd argumentuje, że ciężko odróżnić odróżnić smoczki medyczne, służące do podawania lekarstw, od tych mających jedynie uspokajać pociechy… A co może jeszcze podrożeć? Okulary przeciwsłoneczne, strzykawki czy niektóre składniki suplementów diety, takie jak cysteiny, cystyny, które występują w odżywkach dla kulturystów.

 • kg

Zainteresowanie facebookowym konkursem „Modne dziecko” przerosło nasze oczekiwania. Wybraliśmy 12 zdjęć i zdecydowaliśmy, że to internauci powinni wyłonić najlepszą trójkę, która zostanie nagrodzona.

Zakończenie głosowania: 5.12.2017 - 10:00

Która dziecięca stylizacja jest najlepsza? Głosujcie!

 • zdj. 4 - Oliwier (27%, Razem 730)
 • zdj. 8 - Leon (22%, Razem 600)
 • zdj. 6 - Amelka (15%, Razem 395)
 • zdj. 2 - Sandra (8%, Razem 227)
 • zdj. 12 - Julcia (8%, Razem 213)
 • zdj. 7 - Olivierek (7%, Razem 188)
 • zdj. 1 - Michalinka (3%, Razem 92)
 • zdj. 9 - Julia (3%, Razem 89)
 • zdj. 3 - Zosia (2%, Razem 54)
 • zdj. 11 - Leila (1%, Razem 40)
 • zdj. 10 - Igusia (1%, Razem 24)
 • zdj. 5 - Natalka (1%, Razem 21)
Razem: 2 673

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Chat

Rozmowa online z gośćmi w naszej redakcji.

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Najnowsze artykuły