07.11.2017

Wybrali wykonawcę, który oczyści zalew

Gmina Blachownia wybrała wykonawcę prac wodnych, który zajmie się oczyszczeniem zbiornika wodnego. To jeden z elementów jego rekultywacji.

Za usunięcie osadów dennych odpowiadać będzie firma EFB Partner Jerzy Kruczyński z Serocka. Wybrany wykonawca zobowiązany jest wnieść należyte zabezpieczenie i podpisać umowę do 10 listopada. Technologia prac przewiduje: konieczność hydrodynamicznego usunięcia ok. 100.000 m3 osadu o uwodnieniu ok. 90%, w celu skutecznego oczyszczenia dna zbiornika z zalegających osadów dennych. Materiałem usuwanym ze zbiornika są osady wraz z wodami nadosadowymi. – Osady denne razem z wodami nadosadowymi będą usuwane ze zbiornika przy pomocy specjalistycznego sprzętu, tzw. refulera – informuje urząd miejski w Blachowni. – Następnie osady zostaną poddane odwodnieniu w kontenerach geosyntetycznych (georurach). Odwodniony osad zostanie wywieziony i zagospodarowany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Woda nadosadowa, po sprawdzeniu wielkości wskaźników istotnych z punktu widzenia obowiązujących przepisów i możliwości technologicznych jej dalszego, biologicznego oczyszczania zostanie odprowadzona do urządzeń kanalizacyjnych a następnie skierowana do oczyszczalni ścieków Blachownia – wyjaśnia.

Koszt powyższych prac – zgodnie z ofertą – wyniesie 7,6 mln zł. Powinny one zakończyć się najpóźniej we wrześniu 2020 roku.

  • kg
  • zdj. UG Blachownia
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły