13.10.2017

Wyższa opłata za reklamówki

Ministerstwo Środowiska chce obowiązkowej opłaty za torby foliowe. Chodzi o to, aby klient wyrobił nawyk przychodzenia do sklepu z własną siatką, najlepiej papierową lub płócienną. Ma to przynieść korzyść środowisku, bo utylizacja zwykłe reklamówki trwa wiele lat.

Nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wymusza na Polsce dyrektywa unijna zalecająca zmniejszenie zużycia lekkich plastikowych toreb. Zgodnie z nią ich zużycie w 2019 r. na osobę ma wynieść 90 sztuk, a w 2025 r. – 40. Ale można też nałożyć na plastikowe torby obowiązkową opłatę od końca 2018 roku. Resort środowiska wybrał to drugie rozwiązanie. Osiągnięcie poziomu wskazanego przez UE jest u nas raczej nierealne, bo dziś statystyczny Polak zużywa rocznie 470 plastikowych toreb. Zejście w stosunkowo krótkim czasie do stanu 90, a później 40 sztuk graniczyłoby chyba z cudem. Poza tym w większości naszych sklepów pobierana jest już opłata z reklamówek, a więc klienci są już do tego przyzwyczajeni. Na przykład w Biedronce płacimy 44 grosze za większą, a 8 groszy za mniejszą torbę. Teraz ceny prawdopodobnie pójdą w górę. Mogą osiągnąć kwotę nawet 1 zł za sztukę, ale zgodnie z projektem resortu ma to być górna granica ceny.

Zmiany mają dotyczyć tylko reklamówek oferowanych przy kasach (o grubości do 0,050 mm. Nie obejmą więc cienkich toreb foliowych oferowanych na stoiskach z artykułami mięsnymi i wędliniarskimi, piekarniczymi, z owocami i warzywami. Sklepy, zgodnie z przepisami, muszą zapewnić higieniczne opakowanie tych towarów.

Opłaty, które będą teraz stanowiły dodatkowy dochód sklepów, maja trafiać do Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej. Choć, zdaniem sieci handlowych, pieniądze mają być przekazywane jedynie do wysokości opłaty recyklingowej, a nadwyżka pozostanie w kasie sklepu. jak widać, wątpliwości jest jednak sporo, a czasu na wypracowanie odpowiednich rozwiązań niewiele. Konkrety maja być znane do 27 listopada br.

Każdego roku w krajach unijnych zużywa się 100 miliardów plastikowych toreb. Każdy mieszkaniec UE zużywa średnio 200 reklamówek rocznie. W Polsce 470, podobnie, jak w Portugalii czy Słowacji, ale w Danii tylko 4.

  • DF
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły