24.09.2017

Zacznij się rozglądać

Pozostały niecałe cztery miesiące do uruchomienia kolejnej i ostatniej puli środków z rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”. To dobry moment, aby rozejrzeć się na rynku nieruchomości w poszukiwaniu odpowiedniego lokalu.

Wbrew pozorom, wybór nie jest prostą sprawą. Aby móc otrzymać dofinansowanie MDM, nasz wybrany dom lub mieszkanie powinny spełniać określone warunki.

Przede wszystkim – nieruchomość powinna mieć ściśle określoną wielkość powierzchni użytkowej. Maksymalna wielkość wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, wartości te wzrastają o 10 mkw – odpowiednio do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

Ogólna powierzchnia nieruchomości może być oczywiście większa. Warto pamiętać, że takie pomieszczenia jak pralnia, suszarnia, kotłownia czy garaż nie powinny być liczone jako użytkowe.

Dodatkowo powinniśmy także zwrócić uwagę, czy cena 1 mkw powierzchni użytkowej lokalu mieści się w limitach wyznaczonych dla danej lokalizacji. BGK publikuje limity w cyklach kwartalnych, przy czym 31-go grudnia i 30-go czerwca zmieniają się stawki dla województwa pomorskiego, a 31-go marca i 30-go września dla pozostałej części kraju.

Wrześniowa zmiana pozwoli więc w większości przypadków wyliczyć, czy znaleziona przez nas nieruchomość będzie spełniała warunki cenowe w dniu uruchomienia nowej puli dopłat. Poza tym od koniec września zasilony zostanie Kalkulator programu Mieszkanie dla Młodych aktualnymi stawkami. W ten prosty sposób będzie można sprawdzić, czy dana nieruchomość może zostać zakupiona w ramach programu MDM.

Limity cenowe są dosyć restrykcyjne, co sprawia, że znalezienie odpowiedniego lokalu potrafi czasem kosztować sporo wysiłku. Warto zaznaczyć, że na stronie mieszkaniedlamlodych.com znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące programu. Doradcy dysponują bazą lokali na każą kieszeni. Jeżeli więc chcemy znaleźć lokal spełniający kryteria programu, warto skorzystać z bezpłatnej rejestracji i zapytać o dofinansowanie oraz nieruchomość właśnie za pośrednictwem tej strony.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły