Żarty z życia

09.03.2018

Żarty z życia

Trzy jednoaktówki Antoniego Czechowa zobaczymy podczas najnowszej premiery Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Możemy więc być pewni, że nie zabraknie zachwytów, żartów, a także… wzruszeń.

Spektakl budują trzy jednoaktówki. – To druga realizacja Czechowa za naszej dwunastoletniej współpracy z Piotrem Machalicą. Na samym początku wystawialiśmy „Trzy siostry” – wspomina Robert Dorosławski, dyrektor częstochowskiego teatru. – Tym razem sięgnęliśmy po klasyczne tytuły „Niedźwiedź”, „Oświadczyny”, „Jubileusz”. Jest również monolog „O szkodliwości tytoniu”. Każda z jednoaktówek realizowana jest w nieco innej konwencji – podkreśla. Co łączy utwory? – Wszystkie opowiadają o kondycji ludzkiej – zdradza reżyser Andrzej Bubień, uznany i wielokrotnie nagradzany za liczne realizacje teatralne i operowane, przygotowane na scenach polskich i międzynarodowych. – To są oczywiście zabawne historie. Staraliśmy się jednak, aby opowiadały o małym, prostym człowieku, który ma swoje problemy, tęsknoty i który jest najczęściej samotny. Wciąż poszukuje miłości, przyjaźni i samego siebie. Każda z nich opowiada o człowieku, który po przeżyciu swojego życia, łapie się na tym, że nie wyglądało ono tak, jakby chciał. Uświadamia sobie, że powinien walczyć o marzenia. Chociaż tutaj też pojawia się pewna przewrotność Czechowa – niekiedy okazuje się, że zrealizowane pragnienia bywają bardzo okrutne. Nie trudno się nie zgodzić, że Czechow daje nam dużo śmiechu, ale również takiego ironicznego i przez łzy – opowiada reżyser. Możemy więc być pewni, że podczas spektaklu znajdziemy wiele sytuacji, które przełamią humor w sposób dość nieoczekiwany. – Nie dążyliśmy tylko do tego, aby widz się dobrze bawił. Najważniejsze jest, aby współdziałał z autorem i aby po spektaklu pozostały w nim określone emocje wywołujące dyskusję. Jeśli taka potrzeba się pojawia, oznacza to, że spełniliśmy swoją funkcję – zapewnia.

Premierę spektaklu „Żarty z życia” zaplanowano na sobotę, na godzinę 19.00. Na scenie zobaczymy dziesięciu autorów. Do realizacji wykorzystano muzykę  Gleba Kolyadyna i Piotra Czajkowskiego oraz zespołów: Fugees, Archive, Modern Talking, The Black Heart Procession.

  • kg
  • zdj. kg
Najnowsze artykuły