25.09.2017

Znajomy język obcy

26 września będziemy obchodzić święto promujące wielojęzyczność i naukę języków obcych. W sali sesyjnej z młodymi ludźmi debatować będą tłumacze, odbędą się konkursy dla uczniów, a przy okazji wręczenia nagród w sobotę, 30 września, zaśpiewa francuska pieśniarka Bévinda.

Europejski Dzień Języków, ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku, jest świętem wielojęzyczności kontynentu. Europa to ponad 200 języków europejskich, 24 języki urzędowe UE, około 60 języków regionalnych i języków mniejszości oraz wiele innych języków używanych przez osoby pochodzące z innych rejonów świata.

Z okazji tego święta, do 800 milionów Europejczyków z 47 państw mających swoich przedstawicieli w Radzie Europy kierowany jest apel o podejmowanie nauki języków – niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia. Różnorodność językowa jest istotnym elementem wspólnego dziedzictwa kulturowego.

W tym roku – po raz pierwszy w Częstochowie – obchody Europejskiego Dnia Języków organizują Urząd Miasta oraz Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce i Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego, we współpracy z Miejskim Domem Kultury, OPK ,,Gaude Mater” oraz Samorządowym Ośrodkiem Doskonalenia w Częstochowie.

We wtorek, 26 września, o godz. 11.00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbędzie się debata pod hasłem ,,Znajomy język obcy”. Uczniowie szkół średnich spotkają się z zawodowymi tłumaczami języków angielskiego, francuskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego oraz chińskiego, specjalizujących się w rozmaitych rodzajach przekładu.

Zorganizowane będą również konkursy promujące naukę języków obcych – konkurs tańca europejskiego dla przedszkolaków, konkurs plastyczny „Namaluj wielojęzyczność” dla uczniów szkół podstawowych oraz konkurs piosenki europejskiej dla gimnazjalistów. Regulaminy konkursów dostępne są na stronie http://sod.edu.pl/europejski-dzien-jezykow/#more-4707

Rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród laureatom przez prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka odbędzie się 30 września, o godz. 17.00, w Miejskim Domu Kultury. Publiczność będzie miała wtedy okazję wysłuchać koncertu Bévindy – francuskiej wokalistki z portugalskimi korzeniami, śpiewającej piosenki inspirowane fado, muzyką francuską, argentyńską czy Wysp Zielonego Przylądka. Artystce akompaniować będą pianista Pierre-Michel Sivadier oraz wiolonczelistka Mimi Sunnerstam.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Wejściówki na koncert można odbierać od 20 września w Urzędzie Miasta (ul. Śląska 11/13, p. 114, w dni robocze od godz. 7.30 do 15.30), szatni Miejskiego Domu Kultury (ul. Łukasińskiego 50/68, codziennie w godz. 8.00-22.00) oraz OPK ,,Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1, w dni robocze w godz. 9.00 – 17.00).

 

 • kg

Zainteresowanie facebookowym konkursem „Modne dziecko” przerosło nasze oczekiwania. Wybraliśmy 12 zdjęć i zdecydowaliśmy, że to internauci powinni wyłonić najlepszą trójkę, która zostanie nagrodzona.

Zakończenie głosowania: 5.12.2017 - 10:00

Która dziecięca stylizacja jest najlepsza? Głosujcie!

 • zdj. 4 - Oliwier (27%, Razem 730)
 • zdj. 8 - Leon (22%, Razem 600)
 • zdj. 6 - Amelka (15%, Razem 395)
 • zdj. 2 - Sandra (8%, Razem 227)
 • zdj. 12 - Julcia (8%, Razem 213)
 • zdj. 7 - Olivierek (7%, Razem 188)
 • zdj. 1 - Michalinka (3%, Razem 92)
 • zdj. 9 - Julia (3%, Razem 89)
 • zdj. 3 - Zosia (2%, Razem 54)
 • zdj. 11 - Leila (1%, Razem 40)
 • zdj. 10 - Igusia (1%, Razem 24)
 • zdj. 5 - Natalka (1%, Razem 21)
Razem: 2 673

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Chat

Rozmowa online z gośćmi w naszej redakcji.

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Najnowsze artykuły