100-lecie Rakowa. Miasto gratuluje klubowi jubileuszu

02.04.2021

100-lecie Rakowa. Miasto gratuluje klubowi jubileuszu

Władze miasta świętują 100-lecie, założonej w 1921 „Racovii”. Dla upamiętnienia tego pięknego jubileuszu obok stadionu Rakowa stanęły wiaty przystankowe w formie piłkarskich bramek. Pierwsza z nich została zamontowana 31 marca na pętli tramwajowej przy ul. Limanowskiego. Ponadto magistrat na ręce zarządu klubu RKS Raków przekazał okolicznościowy list gratulacyjny.

Wiata została symbolicznie przekazana do użytku przez prezydenta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, któremu towarzyszył, zajmujący się m.in. sprawami sportu, zastępca prezydenta Jarosław Marszałek. – Podczas przeprowadzonego w reżimie sanitarnym spotkania władze miasta gratulowały jubileuszu prezesowi Rakowa Wojciechowi Cyganowi oraz przewodniczącemu Rady Nadzorczej RKS Raków Maciejowi Kołodziejczykowi. Prezydent podziękował też za zaangażowanie pokoleniom działaczy, zawodników, trenerów, osób i instytucji wspierających klub, a także życzył klubowi i drużynie wszelkich sukcesów na przyszłość – poinformował Urząd Miasta Częstochowy. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wręczył prezesowi RKS Raków list gratulacyjny. – Z całą pewnością stuletnia działalność jest pięknym jubileuszem i wartością nie tylko w sportowym, ale ogólnospołecznym życiu miasta na przestrzeni minionych lat. Przez ten długi okres zrealizowanych zostało przez Raków wiele zadań i przedsięwzięć, które służyły częstochowiankom oraz częstochowianom.(…) W związku z tym szczególnym jubileuszem, bardzo proszę o przekazanie wszystkim osobom związanym obecnie lub kiedyś z Klubem ogromnych podziękowań za pracę na rzecz rozwoju kultury fizycznej w naszym mieście. Dzięki połączeniu pokoleniowego doświadczenia, profesjonalizmu, poświęcenia oraz wsparcia finansowego możemy dzisiaj wszyscy w Częstochowie cieszyć się ekstraklasową drużyną piłki nożnej i jej miejscem w czołówce tabeli – brzmi jego fragment.

Upamiętniające jubileusz Rakowa wiaty autobusowe miejskiej komunikacji wyglądają jak piłkarskie bramki. Są opatrzone klubowym emblematem oraz logo Miasta Częstochowy. – Oprócz wiaty przy pętli tramwajowej, po świętach wielkanocnych zostanie zamontowana druga – na przystanku autobusowym przy ul. Limanowskiego na wysokości stadionu. Z jednej strony to pomysł na oryginalne uhonorowanie zasłużonego klubu; z drugiej – realna funkcja użytkowa. Wiaty będą podświetlane – nawet po zmierzchu nawiązanie do klubu będzie więc oczywiste. Jubileuszowe wiaty zostały zakupione ze środków Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu – koszt jednej to ok. 20 tys. zł. Zdemontowane tradycyjne wiaty – jako że są jeszcze w dobrym stanie – po konserwacji staną w dwóch innych lokalizacjach w mieście – informuje magistrat. Spotkanie władz miasta z prezesem Rakowa było okazją do zapoznania się z bieżącym stanem prac przy przebudowie Miejskiego Stadionu Piłkarskiego przy ul. Limanowskiego. Obecnie układana jest tam murawa. Po świętach wielkanocnych wykonawca prac ma wystąpić do stosownych instytucji o częściowy odbiór robót. – Na tym etapie inwestycji mają być spełnione podstawowe warunki pozwalające na spełnienie przez Miejski Stadion Piłkarski Raków wymagań licencyjnych PZPN dotyczących rozgrywania spotkań w ekstraklasie. Miasto i klub mają nadzieję, że rozgrywanie meczów w Częstochowie będzie możliwe od drugiej połowy kwietnia. Całość prac w ramach obecnego kontraktu ma zakończyć się w lipcu, później możliwe jest sukcesywne, modułowe uzupełnianie infrastruktury stadionu wspólnym staraniem miasta i klubu – dodaje Urząd Miasta.

 

RKS „Raków”  (dawniej „Racovia”) to klub z bogatą historią i tradycją. Został założony w marcu 1921 roku w wyniku działań Organizacji Młodzieżowej Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych, związanej z Polską Partią Socjalistyczną. Choć pandemia koronawirusa przeszkodziła w hucznym świętowaniu tego pięknego jubileuszu, klub przez cały obecny rok przypomina o 100. rocznicy swojego istnienia poprzez większe i mniejsze akcje np. w mediach społecznościowych, czy na boisku. W marcu podczas meczu z Górnikiem Zabrze, częstochowska drużyna zagrała w strojach przypominających te sprzed wieku. – Stulecie ,,Rakowa” jest bardzo istotne także dla całej Częstochowy, bo jego działalność przez te wszystkie dekady to nie tylko wyniki kolejnych drużyn piłkarskich, ale i osiągnięcia sekcji innych dyscyplin, wychowanie młodzieży poprzez sport, kształtowanie wizerunku miasta jako ośrodka sportowego – podkreśla magistrat.

fot. Urząd Miasta Częstochowy

  • pn
Najnowsze artykuły