1500 zł za fałszywy paszport covidowy

23.11.2021

1500 zł za fałszywy paszport covidowy

Policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Krajowej zakończyła śledztwo w sprawie gangu, który zajmował się przygotowaniem i sprzedażą fałszywych paszportów covidowych. W sumie zatrzymano 11 osób, wśród których większość stanowią mieszkańcy woj. śląskiego.

Policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji potrzebowali kilku miesięcy, aby rozbić zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o organizowanie tzw. paszportów covidowych za opłatą. Czynności w sprawie są wykonywane pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

Według ustaleń członkowie gangu docierali do osób, które nie chciały się zaszczepić przeciw Covid-19, ale chciały posiadać zaświadczenie potwierdzające takie zaszczepienie. Kolejnym etapem było wprowadzenie danych „klienta” do systemu, wystawiając przy tym stosowne zaświadczenie.

W ten sposób zdobywano tzw. paszporty covidowe upoważniające np. do wjazdu do niektórych państw. Za taką usługę klient płacił od tysiąca do 1,5 tysiąca złotych. Oczywiście samo zaświadczenie absolutnie nie chroniło przed chorobą o czym przekonali się niektórzy klienci ciężko „przechodząc” covid.

Pierwsze uderzenie przeprowadzono na początku października na terenie województwa śląskiego i lubelskiego. Wówczas to policjanci CBŚP zatrzymali 6 osób (2 kobiety i 4 mężczyzn). Przeszukano także miejsca zamieszkania podejrzanych oraz miejsce pracy jednej z zatrzymanych kobiet, zabezpieczając do analizy dokumentację medyczną. Wśród osób zatrzymanych jest mężczyzna podejrzany o zorganizowanie przestępczego procederu, osoba podejrzana o wprowadzanie danych do systemu, wyszukująca klientów oraz sami klienci.

Drugie uderzenie miało miejsce w województwie śląskim i pomorskim, gdzie zatrzymano 5 osób. Według śledczych osoby te najprawdopodobniej wyszukiwały chętnych do „zakupienia” paszportów covidowych.

W Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. korupcyjne, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy i posługiwania się tym dokumentem.

Zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej przedstawiono 8 podejrzanym, w tym jednemu mężczyźnie zarzuca się kierowanie tą grupą. Dodatkowo jedna z kobiet usłyszała zarzut fałszowania dokumentacji.

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wystąpił do Sądu z wnioskiem wobec 5 zatrzymanych członków grupy przestępczej zajmującej się uzyskiwaniem dla zainteresowanych osób poświadczających nieprawdę paszportów covidowych o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i uwzględnił wszystkie wnioski.

Wobec pozostałych osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych w kwotach po 10 tysięcy złotych oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Jak twierdzi CBŚP, sprawa jest rozwojowa, policjanci wspólnie z prokuratorem ustalają m.in. osoby, które kupowały fałszywe poświadczenie zaszczepienia się.

  • RED
Najnowsze artykuły