20 milionów na jasnogórskie remonty

03.02.2017

20 milionów na jasnogórskie remonty

Remont realizowany jest w ramach wielozadaniowego projektu pt. “Narodowe Perły Klasztoru Ojców Paulinów Jasna Góra w Częstochowie – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego”.

Jednym z najważniejszych elementów projektu jest rewitalizacja atrium Kaplicy Matki Bożej.

To powstało na początku XX w. z przylegającego do kaplicy krużganku, celem powiększenia przestrzeni świątyni dla licznie gromadzących się pielgrzymów.

Przy okazji tych prac odrestaurowana zostanie także znajdująca się tam zabytkowa Droga Krzyżowa. Drugim obiektem, który doczekał się remontu, jest Sala Papieska, wybudowana w końcu lat 70. w południowej części wałów jasnogórskich. Od kilku lat sala była wyłączona z użytku ze względu na nadmierne zawilgocenie.

Koleje zadanie wykonywane w ramach projektu to renowacja kurtyny wschodniej klasztoru, czyli części wałów od strony ołtarza polowego. Konieczna jest tam wymiana nawierzchni zabezpieczającej przed przeciekaniem wody i zawilgoceniem znajdujących się poniżej pomieszczeń zaplecza Kaplicy Matki Bożej – m.in. zakrystii i sal chóru.

Podczas remontu tej części klasztoru pomocne m.in. w utrzymaniu ciągu komunikacyjnego okazało się olbrzymie podium, które wybudowano na ubiegłoroczną wizytę Ojca Świętego Franciszka.

Ponadto wymieniona zostanie więźba dachowa w Pokojach Królewskich. Budynek w centrum Jasnej Góry niegdyś spełniał ważną rolę – był miejscem zatrzymania dla dostojnych gości odwiedzających sanktuarium, po kilkudziesięciu latach zostanie zagospodarowany dla potrzeb Kurii Generalnej Zakonu.

Piątym zadaniem jest wymiana nawierzchni tarasu na Bastionie św. Rocha – z powodu nieszczelności i przedostawania się wody do pomieszczeń muzealnych.

Ostatnią rzeczą w ramach projektu będzie stworzenie “wirtualnego spaceru po Jasnej Górze”.

Intensywne prace w sanktuarium rozpoczęły się późną jesienią ub. roku i – zgodnie z wymogami – potrwają do końca tego roku. Całkowity koszt projektu to 20 mln zł, z czego 3 mln zł to wkład własny klasztoru, a reszta jest dofinansowana z unijnych środków.

Prócz unijnego projektu, klasztor nieustannie prowadzi także prace remontowe we własnym zakresie oraz z pomocą dotacji ministerialnych.

Od ponad roku remontowana jest wieża jasnogórska. W zeszłym roku wykonano konserwację pierwszego balkonu widokowego. Wymieniono ok. 100 tralek, a także część podestów i nakryw.

Ku końcowi zmierzają także prace w Kaplicy św. Piusa X, gdzie w czasie szczytu pielgrzymkowego przechowuje się Najświętszy Sakrament. Kaplica jest już wyremontowana w całości, natomiast teraz wykonywany jest ołtarz-tabernakulum, w którym będzie się mieściło sto kilkadziesiąt puszek z Eucharystią dla wiernych.

Poprzedni tak duży remont odbył się na Jasnej Górze w latach 2009-2012 i obejmował głównie Bazylikę, nowy wjazd na Jasną Górę od strony północnej, Kaplicę Różańcową oraz kilka mniejszych obiektów.

  • mag/PAP
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły