25-latek odpowie za podpalenie budynków gospodarczych w miejscowości Lisów. Straty wyniosły 450 tys. zł

09.07.2024

25-latek odpowie za podpalenie budynków gospodarczych w miejscowości Lisów. Straty wyniosły 450 tys. zł

Radosław W. odpowie za spowodowanie pożaru, w wyniku którego zniszczeniu uległo mienie o łącznej wartości 450 tys. zł. Prokuratura Rejonowa w Lublińcu skierowała właśnie do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

Przypomnijmy, że do pożaru budynków gospodarczych, znajdujących w Lisowie przy ulicy Stawowej doszło 3 czerwca 2023 roku około godz. 19.00. Gdy tylko właściciel posesji zauważył dym, od razu zaczął wyprowadzić z pomieszczeń 14 sztuk bydła. Niestety w wyniku pożaru zniszczeniu uległy budynki chlewu i stodoły oraz maszyny i narzędzia rolnicze o łącznej wartości 450.000 zł.

– W trakcie śledztwa Prokuratury Rejonowej w Lublińcu ustalono, że kilka minut przed pożarem właściciel posesji zauważył mężczyznę, który przyglądał się budynkom. Na podstawie analizy zapisów nagrań z kamer, znajdujących się w pobliżu miejsca zdarzenia, stwierdzono, że mężczyzną tym był Radosław J. W śledztwie uzyskano opinię biegłego z zakresu pożarnictwa, z której wynika, że przyczyną pożaru było zainicjowanie materiału pirotechnicznego lub zaprószenie ognia – informuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

Radosławowi J. przedstawiono zarzut zniszczenia mienia o łącznej wartości 450.000 zł, poprzez podpalenie budynków gospodarczych. Ponadto podejrzanemu zarzucono, że groził małoletniemu chłopcu podpaleniem jego domu, celem zmuszenia go do sprzedaży papierosów elektronicznych wśród uczniów szkoły w Lisowie. Przesłuchany przez prokuratora Radosław J. nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw. W złożonych wyjaśnieniach stwierdził, że 3 czerwca 2023 roku przebywał na terenie posesji w Lisowie przy ulicy Stawowej, jednakże nie pamięta co tam robił, gdyż był wówczas pod wpływem alkoholu.

– Na podstawie opinii biegłych z zakresu psychiatrii stwierdzono, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów Radosław J. miał zachowaną zdolność rozpoznania znaczenia czynów i pokierowania swoim postępowaniem, czyli był w pełni poczytalny. Biegli rozpoznali natomiast u niego zaburzenie nawyków i popędów w postaci piromanii – dodaje prokurator.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Lublińcu zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie, które zostało uchylone przez sąd odwoławczy. Radosław J. był karany m.in. za przestępstwa zniszczenia mienia, poprzez podpalenie szeregu obiektów na karę 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Przestępstwo zniszczenia mienia znacznej wartości jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.

 

fot. freepik

  • pn
Najnowsze artykuły