6 książek obyczajowych, które musisz przeczytać tego lata

04.07.2022

6 książek obyczajowych, które musisz przeczytać tego lata

Piękne historie, wzruszające, romantyczne, życiowe. Literatura obyczajowa pozwala miło spędzić czas, oderwać się od codziennego chaosu i obowiązków. Zastanawiasz się, które książki obyczajowe przeczytać? Podajemy listę bestsellerów – wśród nich są zarówno nowości, jak i znane od lat hity. Sprawdź!

„Po tamtej stronie chmur”, Tomasz Betcher
Historia opowiada o braciach-lotnikach, którzy rzuceni w wir wojny znaleźli się po jej przeciwnych stronach. Do tego mamy też wątek sióstr, a dokładniej wnuczek jednego z nich, które mierzą się z dzisiejszymi problemami oraz romansami. Z jednej strony wciągamy się zatem w wojenną rzeczywistość, koszmar przetrwania, z drugiej zaś we współczesne, pełne emocji perypetie. „Po tamtej stronie chmur” to bardzo poruszająca opowieść, a dodatkowo przez długi czas czytelnik nie jest w stanie rozszyfrować, który z braci jest dziadkiem Magdy i Wiktorii. Jeśli zatem chcemy sięgnąć po dobre książki obyczajowe, to zdecydowane warto zacząć od tej pozycji.

„Droga, którą przeszłam”, Agata Przybyłek
Tym razem także mamy naładowaną emocjami powieść obyczajową. Alicja i Dawid stracili dziecko, po czym zdecydowali się wyjechać na wieś i postarać się przywrócić swoją równowagę życiową wśród natury. Gdy kobiecie udaje się powoli wyjść na prostą, jak bumerang dogania ją przeszłość i bolesne wydarzenia. Poznajemy też kolejną bohaterkę, Stefanię, która jako dziecko nie doświadczyła ciepła ani miłości matczynej. To odbiło się na jej dorosłym życiu, szczególnie jeśli chodzi o kontakty oraz nawiązywania relacji. W zdumiewający sposób łączą się ze sobą losy tych wszystkich osób.

„Ludzie, których spotykamy na wakacjach”, Emily Henry
Książki obyczajowe często bywają również lekkie, humorystyczne i przyjemne. Taka jest bez wątpienia powieść Wydawnictwa Kobiecego. Fabuła opiera się na przygodach dwójki najlepszych, ale całkowicie różnych przyjaciół – Poppy i Aleksie – który co roku spędzają ze sobą tydzień wakacji. Do czasu… Dwa lata temu przestali ze sobą rozmawiać. Poppy nie czuje się z tym dobrze i postanawia naprawić tę relację, zapraszając Alexa na wspólny wyjazd. Czy podczas tego tygodnia wszystko naprawią? A może historia potoczy się w zupełnie innym kierunku?

„Sklep z tysiącem cudów”, Agnieszka Krawczyk
Kolejna książka obyczajowa jest pełna ciepła i czułości, poszukiwania życiowego celu. Juliusza i Elizę – bezkompromisowego prawnika i porywczą aktorkę serialową – połączył sklep „Same cuda”,  z rzeczami z drugiej ręki. Mężczyzna kupuje tam pewien tajemniczy, niepozorny szkic, o którym kobieta nie może przestać myśleć i chce go odzyskać. Dlaczego jest on tak ważny? Czy z pozoru zwykła kartka papieru sprawi, że zrodzi się między nimi prawdziwa miłość?

„Tam, gdzie las spotyka się z niebem”, Glendy Vanderah
Wzruszeń nie zabraknie, gdy sięgniemy po „Tam, gdzie las spotyka się z niebem”, magiczną powieść obyczajową. Joanna straciła matkę i przeszła długą walkę z rakiem piersi. Po tych wydarzeniach nieco się uspokoiła, więc zdecydowała się wrócić na studia i dalej badać ptaki. Chce też pokazać innym, że dobrze sobie radzi. Pewnego wieczora przed jej domem pojawia się dziewczynka – bez butów, w spodniach od piżamy i widocznymi siniakami na ciele. Mówi jej, że przybyła z gwiazd, z misją, by z jednej strony zrozumieć ludzi, a z drugiej ujrzeć pięć cudów na Ziemi. Ursa została u niej w domu, jednak kobieta stara się dowiedzieć, skąd naprawdę się wzięła. Pomaga jej w tym Gabriel, młody sąsiad, typ odludka. Czy nawiążą głęboką więź? Co się stanie, gdy nadejdzie czas rozstania.

„Jesteśmy twoi”, Anna Ficner-Ogonowska
Na koniec mamy jeszcze jedną książkę obyczajową, która mocno łapie za serce. Ida i Tomasz spotykają się w samolocie, a między nimi wybuchło gorące uczucie. Czy w tym przypadku miłość zwycięży i pokona wszystkie przeszkody, w tym dzielącą ich na co dzień odległość? Czy rozłąka wpłynie na decyzję o rozstaniu, a może wręcz przeciwnie?

Zaciekawiliśmy Cię? Po którą powieść obyczajową sięgniesz w pierwszej kolejności?

  • KM
Najnowsze artykuły