8 tys. zł kwoty wolnej od podatku

31.12.2017

8 tys. zł kwoty wolnej od podatku

Z 6,6 tys. zł do 8 tys. zł wzrośnie od 1 stycznia kwota wolna od podatku. Korzyści odczują przede wszystkim osoby, które uzyskują niewielkie dochody, np. z umów zlecenia czy emerytur i rent.

Kwota wolna od podatku jest uzależniona od wysokości uzyskanego dochodu i wynosi obecnie 6,6 tys. zł. Wraz z 1 stycznia wzrośnie do 8 tys zł. Oznacza to, że osoby zarabiające do właśnie 8 tys. zł rocznie nie zapłacą podatku w ogóle.

Rozwiązanie zostało wprowadzone za sprawą rządowego projekt nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych: PIT, CIT oraz podatku ryczałtowym.

Osoby, które zarabiają minimalną pensję krajową – czyli od 1 stycznia 2100 zł brutto – uzyskują roczny dochód w wysokości 25 200 zł, więc ich zmiana kwoty wolnej od podatku nie będzie dotyczyć. Skorzystają tylko ci, którzy uzyskują niepełne dochody, lub pracują jedynie w wybranych miesiącach roku.

Jednocześnie utrzymano malejącą wraz ze wzrostem dochodów (degresywną) kwotę wolną od podatku dla dochodów, które stanowią podstawę opodatkowania powyżej 8000 zł do 13 000 zł oraz powyżej 85 528 zł do 127 000 zł. Nie zmieni się natomiast kwota zmniejszająca podatek od podatku dla dochodów w przedziale 13 000 zł – 85 528 zł i nadal będzie wynosić 556,02 zł (co odpowiada dochodowi 3089 zł).

  • kg

Do wyborów samorządowych zostało kilka dni. Oprócz prezydenta wybierać będziemy również naszych reprezentantów, którzy zasiądą w Radzie Miasta. Na kandydatów, którego komitetu zamierzacie oddać swój głos? Zachęcamy do zabawy! Głosowanie na naszej stronie zakończy się 19 października.

Na kandydatów, którego komitetu zamierzacie oddać swój głos?

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły