825-lecie Mstowa

25.10.2018

825-lecie Mstowa

W Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Mstowie odbyło się przedstawienie, podczas którego świętowano wielkie wydarzenia: 825-lecie Mstowa, stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, Święto Edukacji Narodowej oraz 40. Rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu przez papieża Jana Pawła II.
Na uroczystość zostali zaproszeni liczni goście reprezentujący władze państwowe, powiatowe, gminne, rodzice oraz mieszkańcy gminy Mstów. Uczniowie lokalnej szkoły zaprezentowali w niezwykły sposób historię „Małej ojczyzny”. Przywołane zostały sylwetki Polaków, którzy swoją postawą i determinacją dążyli do odzyskania niepodległości. Droga Polski do jej odzyskania była kręta i niosła ze sobą wiele ofiar, jednakże dla przyszłych pokoleń jest świadectwem właściwej postawy obywatelskiej i dowodem na to, że „Niepodległość” nie jest rzeczą daną raz na zawsze, a jej utrzymanie wymaga wiele wysiłku.

Szkoła w Mstowie już kolejny raz zwróciła uwagę, że regionalizm, czyli świadomość tego w jakim miejscu i w jakiej społeczności dane jest nam żyć, to niezwykle ważny element wychowania młodych ludzi.

Podczas uroczystości zaprezentowany został film przedstawiający historię Mstowa sięgającą XII wieku. Dzięki tej prezentacji można było zobaczyć, że na przestrzeni wieków Mstów był miejscem, w którym decydowano o dalszych losach kraju. Świadczą o tym: synod biskupów 1212r., wizyty królów: Władysława Łokietka, jego syna Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełło i królowej Bony Sforzy. Swą obecnością zaszczycili naszą miejscowość również Święty Stanisław – biskup krakowski, biskup Wincenty Kadłubek. Mstów był ważnym miejscem na szlaku handlowym. Istniało tu kilka targów, karczma, komora celna, młyn, warsztaty rzemieślnicze, a także przyklasztorna szkoła i szpital. Poza tym podczas uroczystości zostały wręczone nagrody dla kadry nauczycielskiej oraz pracowników oświaty.

  • oprac. Katarzyna Gwara
  • zdj. UG Mstów
Najnowsze artykuły