Częstochowa przeciwko przemocy. Sprawdź, czy doświadczasz agresji

28.11.2022

Częstochowa przeciwko przemocy. Sprawdź, czy doświadczasz agresji

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet oraz Dzień Praw Człowieka to okazje, które pozwalają przypomnieć jak ważne jest wsparcie wobec osób doświadczających przemocy. ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć” – to tytuł kampanii prowadzonej na terenie Częstochowy. Z tej okazji w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa poświęcona wydarzeniu.

Podczas spotkania został zaprezentowany spot ,,Zmierz się z tym”. Miał on na celu przypomnienie jak ważny jest szacunek, akceptacja i wsparcie wobec drugiej osoby. W nagranym z tej okazji filmie wystąpiły osoby w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami. Zostały przypomniane najważniejsze zasady, które stanowią podstawę wartościowej relacji. Bohaterowie nagrania podkreślili istotę zwracania uwagi na zachowania przemocowe. Podane zostały numery telefonów, które można wykorzystać w sytuacji, gdy potrzebujemy pomocy.

Podczas spotkania zaprezentowano również Przemocometr. To narzędzie ma pomóc ocenić sytuację, w jakiej znajduje się dana osoba. Dzięki temu podjęcie decyzji o wyciągnięciu ręki po pomoc ma być łatwiejsza dla osób, które jej doświadczają.

– Wciąż statystyki są niepokojące, jeśli chodzi o przemoc. Musimy się mierzyć z tym i nie chodzi tylko o osoby z założoną Niebieską Kartą. Trzeba mówić o zjawisku przemocy, a teraz dostaliśmy narzędzie, które to ułatwia. Pytania, które stawiamy sobie dzięki przemocometrowi, dają do myślenia – powiedziała Agata Wierny, pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. równych szans.

Projekt i jego założenia zostały przedstawione przez Ewę Aplas ze Stowarzyszenia ,,Międzynarodowa Organizacja Soroptimist International Pierwszy Klub we Wrocławiu”. Przemocometr to oś opisująca zachowania partnera/partnerki, które mogą występować w relacjach. Projekt ma na celu pomoc w identyfikacji problemów w związku. Powinien aktywować chęć rozmowy o nieprawidłowych zachowaniach i uczyć budować i stawiać granice.

Materiały, które powstały w ramach wydarzenia będą dystrybuowane na terenie Częstochowy. Plakaty, ulotki, Przemocometry (w formie zakładki) mają na celu edukowanie o przemocy, wskazywanie, gdzie można szukać wsparcia.

Urząd Miasta Częstochowy przypomina o działaniach, które będą realizowane w ramach kampanii:
w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (Sekcja Pomocy Specjalistycznej dla Rodzin Zagrożonych Przemocą): będą prowadzone konsultacje specjalistów ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie dla osób dotkniętych przemocą, osób stosujących przemoc, świadków przemocy oraz osób, które w swojej pracy spotykają się z problemem przemocy w rodzinie (kuratorzy, policja, pracownicy ochrony zdrowia, przedstawiciele oświaty). W ramach konsultacji udzielane będą informacje dotyczące realizacji procedury „Niebieska Karta” prowadzonej w rodzinie dotkniętej problemem przemocy. Udzielane będą również informacje dotyczące form pomocy i wsparcia.

Do 10 grudnia 2022 r. (poniedziałek, środa, czwartek 7.30-15.30, wtorek 7.30-16.00, piątek 7.30-15.00) można skorzystać z kontaktu telefonicznego – tel. 34 311 70 52, 34 311 70 53 lub osobistego w siedzibie MOPS przy ul. Mikołaja Kopernika 4.
Wychodząc naprzeciw osobom pracującym, Ośrodek proponuje konsultacje również w poszczególne dni w godzinach popołudniowych:
29.11.2022 r. – 16.00-19.00,
30.11.2022 r. – 15.30-18.30,
05.12.2022 r. – 15.30-18.30,

06.12.2022 r. – 16.00-19.00,
07.12.2022 r. – 15.30-18.30,
Konsultacje te odbędą się również w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, Sekcji Pomocy Specjalistycznej dla Rodzin Zagrożonych Przemocą.

Częstochowskie Centrum Interwencji Kryzysowej zaplanowało 5 grudnia w kawiarni Fit Cake (al. NMP 49) o godzinie 17 odbędzie się spotkanie dla kobiet pod nazwą „Kilka słów o przemocy i pomocy”. Spotkanie jest bezpłatne dla mieszkanek Częstochowy. Zostaną tam poruszone zagadnienia związane z psychologicznymi i prawnymi aspektami zjawiska przemocy (formy, ryzyko, jak rozpoznać, jak reagować, gdzie szukać pomocy). Wykład poprowadzą: psycholog Dominika Miedzińska-Golczyk i adwokat Magdalena Długosz-Kowalska. Obowiązują zapisy poprzez fb/messenger pani Dominiki.

 

 

  • opr. NL
Najnowsze artykuły