Radni PiS żądają odwołania zastępcy prezydenta Częstochowy

21.10.2022

Radni PiS żądają odwołania zastępcy prezydenta Częstochowy

Radni PiS chcą odwołania z funkcji wiceprezydenta Jarosława Marszałka, ponieważ ich zdaniem nie radzi sobie on z powierzonymi mu zadaniami. W ostatnim czasie głośną sprawą była bowiem niespodziewana rezygnacja Olafa Lubaszenki z funkcji dyrektora częstochowskiej teatru. Wcześniej przez długi czas nie udawało się znaleźć osoby, która poprowadziłaby miejską scenę. Będzie to temat dzisiejszej nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Częstochowy.

Radni PiS liczą na dyskusje i przedstawienie faktów. – Chcielibyśmy dowiedzieć się, co było przyczyną nastąpienia takiej sytuacji, że po miesiącu znany aktor i reżyser musiał złożyć rezygnację z funkcji dyrektora miejskiej sceny – mówi radny Piotr Wrona – Wystosowaliśmy apel do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, aby podjął wszelkie działania w celu usunięcia pana wiceprezydenta ze stanowiska, bo wszyscy widzimy, że pan wiceprezydent Marszałek nie radzi sobie z powierzonymi mu obowiązkami. Odpowiedzialny jest tylko za bardzo wąski zakres tematyczny, czyli kulturę i sport, a jest już nazywany na mieście grabarzem częstochowskiego sportu i teraz pojawił się grabarz częstochowskiej kultury – kwituje radny. Sesja nadzwyczajna, na której ma zostać poruszony ten temat odbędzie się w piątek o godz. 16:00 w trybie online.

Radna Jolanta Urbańska: To jest całkowicie bezzasadne

Zapytaliśmy radną Jolantę Urbańską, czy rzeczywiście zarzuty klubu radnych PiS wobec wiceprezydenta Marszałka są słuszne. – To jest całkowicie bezzasadne. Próba przykrycia nieudolności rządu i zrzucania jego odpowiedzialności na samorządy, manipulowanie faktami oraz ich zakłamywanie. Olaf Lubaszenko, którego bardzo cenię jako aktora, nie dopełnił formalności, mimo że Urząd Miasta przedstawił mu warunki, na których może być zatrudniony. Jeżeli spełniłby te warunki i zrezygnował z działalności gospodarczej, byłby w tym momencie dyrektorem i to takim wymarzonym, wybranym z wielkim entuzjazmem przez władze Częstochowy. Niestety to pan Lubaszenko stwierdził, że jednak nie zrezygnuje z działalności gospodarczej, do czego wcześniej się zobowiązał, a to łamie ustawę – wyjaśnia radna i dodaje – W tym momencie znowu radni PiS mogliby zgłosić kolejną sesję pod tytułem, że władze miasta złamały warunki ustawy. W związku z tym, czegokolwiek nie zrobiłyby władze miasta, zawsze przez radnych PiS będzie to traktowane jako coś złego. W mojej ocenie, jest to jeden z elementów walki, jaką PiS wytoczył samorządom – próba dyskredytacji – ocenia radna Urbańska.

Częstochowa i tak ma za dużo wiceprezydentów?

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk ma obecnie czterech zastępców: Jarosława Marszałka, Bartłomieja Sabata, Ryszarda Stefaniaka i Piotra Grzybowskiego. Jeszcze we wrześniu radni PiS zwrócili uwagę na to, że jest ich za dużo. Wszystko przez spadającą liczbę mieszkańców. – Częstochowa ma już 197 tys. mieszkańców – ustawa wymaga w tym wypadku trzech zastępców. W ramach oszczędności i dawania dobrego przykładu należy zacząć oszczędzać od siebie, czyli pan prezydent powinien rozważyć również z tego względu odwołanie pana wiceprezydenta Marszałka – wyjaśnia radny Piotr Wrona. Z kolei radna Jolanta Urbańska zwraca uwagę, że prezydent wybierał zastępców po ostatnich wyborach, kiedy mieszkańców było ponad 200 tys. – Wówczas spełnialiśmy te kryteria, które obowiązują teraz. Prawo nie działa wstecz, chyba, że na korzyść PiS-u – podsumowuje gorzko radna.

 

Poniżej treść stanowiska Rady Miasta Częstochowy w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Częstochowy o odwołanie z funkcji Zastępcy Prezydenta Miasta Jarosława Marszałka  z dnia 14.10.2022

“W odpowiedzi na postulaty mieszkańców Częstochowy oraz z uwagi na liczne zaniedbania w obszarach działalności Zastępcy Prezydenta Miasta Jarosława Marszałka, Rada Miasta Częstochowy zwraca się z wnioskiem do Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka o odwołanie z funkcji swojego zastępcy Jarosława Marszałka.

Jako Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy Jarosław Marszałek nadzoruje pracę Wydziału Kultury, Promocji i Sportu oraz Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Jest to znacząco mniejszy zakres obowiązków od obszarów, którymi zajmują się pozostali zastępcy. Pomimo tego, Jarosław Marszałek w naszym przekonaniu nie panuje nad realizacją powierzonych mu zadań, ponieważ zarówno instytucje kultury, jak i kluby sportowe borykają się z wieloma problemami oraz niedostateczną i utrudnioną współpracą na linii instytucja – miasto.

Urząd Miasta Częstochowy w środowisku sportowym jest od wielu miesięcy obiektem kpin i pośmiewiskiem z powodu infrastruktury stadionowej, nieadekwatnej do osiągnięć i wyników, odnoszącego międzynarodowe sukcesy sportowe klubu piłkarskiego Raków Częstochowa. Sprawa zaniechania budowy stadionu dla Rakowa stała się już przedmiotem publicznych rozważań właściciela klubu, Pana Michała Świerczewskiego dotyczących możliwości przeniesienia klubu do innego miasta. Podobnie wygląda sytuacja klubu piłkarskiego Skra Częstochowa (którego stadion jest obecnie modernizowany tylko dzięki wsparciu rządowemu) oraz przeniesionego z Częstochowy klubu siatkarskiego AZS Częstochowa, którego obecna nazwa to AZS NKS Start Namysłów. Ponadto obiekty sportowe wchodzące w skład infrastruktury Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (np. Camping Oleńka i Pływalnia letnia przy ul. Sobieskiego), są zaniedbane, nie są wykorzystywane zgodnie z ich potencjałem i przeznaczeniem. Te wszystkie przykłady są tylko potwierdzeniem opinii pojawiających się w mediach ogólnopolskich, które określają władze naszego miasta mianem „grabarza sportu”. Paradoksalnym jest fakt, że Częstochowa, posiadająca tak wspaniałych menedżerów, sponsorów oraz kibiców wielu dyscyplin sportu na czele z piłką nożną, żużlem i siatkówką, ma równocześnie tak ogromne zaniedbania infrastrukturalne w tej dziedzinie, obciążające tylko i wyłącznie obecne władze miasta. O środowisku kulturalnym w Częstochowie również stało się ostatnio głośno, także w kraju, ale bynajmniej nie za sprawą sukcesów. W Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, po miesiącu pracy, rezygnację z funkcji dyrektora złożył p. Olaf Lubaszenko. Taki krok tłumaczony jest przez władze miasta względami formalnymi, jednak z oficjalnego
oświadczenia opublikowanego w mediach społecznościowych na profilu teatru, wynika, że racjonalne i akceptowane przez zespół Teatru rozwiązanie i próby optymalnego rozstrzygnięcia sytuacji przedstawiane Jarosławowi Marszałkowi, zostały przez niego odrzucone. Ponadto postawa wiceprezydenta tj. odrzucanie propozycji spotkania w przedmiotowej sprawie, może świadczyć o ignorancji oraz braku poważnego
i odpowiedzialnego podejścia do tak ważnej kwestii. Nasz apel związany jest także z troską o stale pogarszający się stan finansów miasta. Odwołanie jednego z zastępców byłoby z jednej strony oczywistą oszczędnością, a z drugiej realizacją ustawowego wymogu dotyczącego liczby zastępców. Zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym art. 26a., w której określono, że Liczba zastępców wójta nie może być większa niż: (…) 3 – trzech w gminach do 200 000 mieszkańców. Z ostatnich danych wynika, że obecnie w Częstochowie zamieszkuje około 197000 mieszkańców. W trosce o dobre imię naszego miasta, owocną współpracę z tak ważnymi podmiotami w Częstochowie jak jednostki kulturalne i kluby sportowe oraz dla dobra finansów publicznych, wnioskujemy o natychmiastowe odwołanie Jarosława Marszałka z funkcji Zastępcy Prezydenta Miasta Częstochowy.

Rada Miasta Częstochowy”

  • Paula Nogaj
Najnowsze artykuły