08.05.2018

…aby ratować życie

O defibrylatory dla jednostek OSP o wartości ponad 40 tys. zł wzbogaci się niebawem Gmina Olsztyn.

Gmina Olsztyn pozyskała dofinansowanie z tzw. Funduszu Sprawiedliwości Ministerstwa Sprawiedliwości w wysokości prawie 40 tys. zł na zakup sprzętu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

– To jeden z wielu zakupów, które poczyniliśmy w ostatnim czasie, aby podwyższyć stan bezpieczeństwa naszych mieszkańców i turystów – mówi Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn, który podpisał umowę na sfinansowanie zakupu z przedstawicielem Ministra Sprawiedliwości.

Nowoczesne zestawy PSP R1 trafią do OSP w Olsztynie i Zrębicach,  które jako pierwsze z gminy wyjeżdżają do akcji ratowniczych.  Zestaw ratownictwa medycznego PSP R1 zapewnia udzielanie pierwszej pomocy medycznej poszkodowanym bezpośrednio na miejscu zdarzenia  przez wyszkolonych strażaków według procedur ratowniczych.

– Pozostałe jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Przymiłowic, Turowa, Kusiąt i Biskupic zostaną wyposażone w wysokiej klasy defibrylatory AED – powiedział Jan Jeleń, komendant Gminny OSP.

Zestawy AED  używane są podczas wypadków komunikacyjnych oraz przy udzielaniu  pomocy osobom poszkodowanym w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.  To wysoce specjalistyczne urządzenia, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych pozwalają prowadzić procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia. AED przeprowadza użytkownika krok po kroku przez proces reanimacji. Akcję ratunkową mogą wykonywać osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego. W szeregach wszystkich jednostek OSP z terenu Gminy Olsztyn służą strażacy – ratownicy posiadający specjalistyczne szkolenie z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

  • kg
  • zdj. UG Olsztyn
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły